Sobota bez telewizji?

Soboty bez telewizora i wyjazdy z rodzicami w weekendy - to nowe prawa dzieci, których wprowadzenie proponują organizatorzy akcji "Znane-Nieznane prawa dzieci". Jak pokazują badania OBOP, w soboty dzieci spędzają przed telewizorem ponad 3 godz., a ich rodzice blisko 9 godz.

Jak wynika z badań TNS OBOP, w okresie styczeń-kwiecień 2011 r. dziecko spędziło przed telewizorem średnio 2 godziny i 25 minut w ciągu dnia. To razem 34 dni w roku. Najwięcej czasu przed telewizorem dzieci spędzają w sobotę - 3 godziny i 4 minuty. Rekord padł w sobotę 5 marca - aż 3 godziny i 43 minuty.

Rodzice każdego dnia wpatrzeni są w telewizor średnio przez 3 godziny i 58 minut. To aż 54 dni w roku. Dorośli także najwięcej czasu przed telewizorem spędzają w weekendy - 8 godzin 77 minut. Rekordowy był weekend 1-2 stycznia - 10 godzin i 46 minut.

Jednocześnie prawie 40 proc. dzieci deklaruje, że marzy o wspólnych wyjazdach z rodzicami.

Celem kampanii "ZnaneNieznane prawa dzieci" jest zwrócenie uwagi na rosnący problem zanikania więzi i bliskości w rodzinie. W ramach akcji, podczas niedzielnej imprezy dla dzieci na Zamku Królewskim w Warszawie, przygotowana ma zostać inicjatywa ustawodawcza na Sejm Dzieci i Młodzieży na rzecz uchwalenia nowych praw dzieci: do soboty bez telewizora i do wyjazdów z rodzicami w weekendy.

Organizatorem kampanii jest Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość ze Świdnicy, jej ambasadorem - podróżnik Marek Kamiński. "Mam dwójkę dzieci i uważam, że ciągłe gapienie się w telewizor to nic dobrego. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby dzieci jak najwięcej czasu spędzały w realnym świecie, poznawały prawdziwy świat, a nie wykreowany. I żeby rodzice dawali im przykład, świadectwo" - dodaje Kamiński.

Akcję patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. "Złożyłem podpis pod inicjatywą promującą aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie najbliższych. Mamy obecnie zbyt często do czynienia z problemem niewystarczającej ilości czasu i uwagi, jaką rodzice poświęcają dzieciom" - tłumaczy RPD.

Poparcie dla nowych praw dziecka można również składać na stronie "Zbliżacz podróżniczy", którą prowadzi Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość (www.ZnaneNieznane.pl).

Podczas niedzielnej imprezy w Warszawie każdy będzie mógł złożyć podpis poparcia pod inicjatywą w postaci kolorowego odcisku swojej dłoni pod tekstem nowych praw dziecka. Organizatorzy chcą pobić rekord i przygotować najdłuższą inicjatywę ustawodawczą. Dotychczasowy rekord należy do mieszkańców Świdnicy: 44,5 metrów płótna i papieru z odciskami tysięcy dłoni.

Zebrane w czasie bicia rekordu i poprzez stronę internetową wyrazy poparcia organizatorzy chcą złożyć na ręce Marszałka Sejmu Dzieci i Młodzieży obradującego 1 czerwca, w Dniu Dziecka. Przyjęcie przez Sejm Dzieci i Młodzieży pierwszej w Polsce inicjatywy ustawodawczej do niego skierowanej i dwóch nowych praw dziecka byłoby wspaniałym prezentem dla dzieci z okazji ich święta - przekonują organizatorzy kampanii. Chcą zebrać 100 tys. podpisów. Na razie maja ponad 5,3 tys.

Organizatorzy zapraszają do Ogrodów Królewskich, gdzie w niedzielę odbywać się będzie impreza "Dzień Dziecka i Światowy Dzień Rodzin na Zamku Królewskim", w okolice tzw. namiotu NGO, w godz. 11-18.

Portal ZnaneNieznane.pl pomaga zaplanować ciekawe rodzinne wycieczki, zwłaszcza na terenie Dolnego Śląska. Stowarzyszenie Wolna Przedsiębiorczość zostało powołane w 1992 r. Jest ogólnopolską ekspercką organizacją pozarządową, zajmującą się m.in. rozwojem regionalnym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| DZIECI, KAMPANIA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • patryk
  28.05.2011 08:57
  Brawo, trzeba w końcu odciągnąć dzieciaki od tych pudeł komputerów i TV, czas spędzony z rodziną jest nieoceniony, żadn rzecz materialna tego nie zastąpi. Ja też latem rezygnuję w dużej mierze z komputera:)
 • hejhela1
  08.06.2011 12:54
  zastanawiam się na ile prawdziwe są te dane,rzekomo rodzic miałby oglądać 9 godzin telewizję,nie do wiary!
  zwykle obserwuje ludzi w soboty i widzę wielka krzątaninę zarówno w domu jak i wokół domu (mieszkam w małym miasteczku).
  Trzeba by już zupełnie nawet palcem nie kiwać w bucie,żeby tak marnowac czas na oglądanie telewizji,oczywiście dzieci mają ładny przykład
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.