Ślimak w Woli Kroguleckiej

W tegoroczne wakacje zabieramy was na wieże widokowe, z których można zobaczyć kawał świata.

Wieże widokowe. Jest ich coraz więcej. Niektórym zasłaniają widoki, innym pomagają zobaczyć górskie panoramy z innej perspektywy.

Byliśmy ciekawi, co widać z niektórych wież, znajdujących się na terenie naszej diecezji. W najbliższym numerze, który ukaże się 7 lipca, zabieramy was na platformę widokową w Woli Kroguleckiej, słynnego Ślimaka, z którego można podziwiać panoramę Beskidu Sądeckiego i Wyspowego.

Gość Tarnowski Platforma widokowa w Woli Kroguleckiej

Nasza podróż nie jest jednak tylko oglądaniem widoków, tego, co w górze i na dole. Z wież, które odwiedzimy w te wakacje zajrzymy również w głąb historii, faktów i legend.

Z takiego Ślimaka w Woli Kroguleckiej widać m.in. Barcice, w których ponad 120-letni kościół skrywa obraz Matki Bożej z 1600 roku. O jego historii, a zwłaszcza wielkim pożarze, którego uniknął wizerunek, ze znajomością rzeczy opowiada ks. Stanisław Dziekan, wieloletni proboszcz w Barcicach, dzisiaj emeryt.

Ślimak w Woli Kroguleckiej   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Ks. Stanisław Dziekan wiele opowie o barcickim kościele.

Bliżej platformy jest Wola Krogulecka, w niej stara, 150-letnia kapliczka, zbudowana jako wotum za zatrzymanie epidemii cholery. O kapliczce opowie pani Maria, a zwłaszcza Tomasz Koszkul, sołtys Barcic, prezes Stowarzyszenia "Barcice wczoraj i dziś".

Tomasz Koszkul z panią Stanisławą w zabytkowej kapliczce w Woli Kroguleckiej.   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Tomasz Koszkul z panią Stanisławą w zabytkowej kapliczce w Woli Kroguleckiej.

Dzięki niemu udało się zobaczyć, jak wyglądały domy w tej okolicy przed II wojną światową. Nasz przewodnik pokazał nam również, co Niemcy przygotowali na swoją obronę w Barcicach Dolnych. Ringstand 58c wygląda obecnie jak z innego świata.

Gość Tarnowski Schron bojowy Ringstand 58c w Barcicach Dolnych, woj. małopolskie

Patrząc ze Ślimaka w kierunku Makowicy, można dostrzec Garby, czyli przysiółek Woli Kroguleckiej. Do jednego z domów pod lasem przychodzili partyzanci antykomunistycznego podziemia, a razem z nimi ks. Władysław Gurgacz, jezuita, zamordowany przez UB. Ksiądz modlił się z żołnierzami, odprawiał dla nich Msze św., których świadkiem jest dzisiaj krzyż, przechowywany przez Marię Marczyk.

Ślimak w Woli Kroguleckiej   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Maria Marczyk z krzyżem, przed którym ks. Władysław Gurgacz odprawiał Msze św. dla partyzantów antykomunistycznego podziemia.

Świat widziany z platformy w Woli Kroguleckiej to również miejsce życia podkowca - jednego z najmniejszych europejskich nietoperzy, o czym nie omieszkał przypomnieć Piotr Firlej, zajmujący się dzisiaj jego ochroną, ale wciąż mający bogatą wiedzę przewodnicką o regionie, który widać z kroguleckiej wysokości.

Ślimak w Woli Kroguleckiej   ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość Piotr Firlej pokazuje, co widać z platformy w Woli Kroguleckiej.

Więcej jednak przeczytacie w najnowszym numerze "Gościa Tarnowskiego".        

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg