Zamieniają się w kolorowe kwiaty

Samotne matki uczą się artystycznego szycia, papieroplastyki, stylizacji paznokci, bo chcą być niezależne.

– Głównym celem projektu „Galeria Twórczych Inspiracji” jest zwiększenie samodzielności społecznej i zawodowej 55 mieszkanek województwa opolskiego będących w trudnej sytuacji życiowej i zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Beata Balicka-Błagitka, dyrektor Biura Diecezjalnej Fundacji Obrony Życia i autorka projektu. Pani dyrektor chce zwiększyć poczucie własnej wartości u 55 kobiet poprzez: zmniejszenie stanów lękowych i innych zaburzeń emocjonalnych, przełamanie barier psychicznych takich jak lęk, odrzucenie, panowanie nad emocjami, pomoc psychologiczną i prawną. Chodzi jej także o zwiększenie u kobiet przedsiębiorczości i samodzielności oraz świadomości w kształtowaniu swojej kariery zawodowej i szans, jakie stwarza im gospodarka wolnorynkowa, w tym możliwości prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dlatego też proponuje im udział w warsztatach doradztwa zawodowego i zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych z zakresu poligrafii i technik zdobnictwa artystycznego.

Patchwork, decoupage, stylizacja paznokci

O wyborze tematyki szkolenia zawodowego zadecydował rosnący popyt na ręcznie wykonywane ozdoby, biżuterię, albumy, różnego rodzaju kartki okolicznościowe. Dlatego na warsztatach aktywizacji zawodowej panie podzielone na dwie 15-osobowe grupy. Dwa razy w tygodniu przez 35 godzin uczyć się będą papieroplastyki i decoupage’u, czyli technik ręcznego wykonywania dekoracji i akcesoriów przy wykorzystaniu elementów pasmanteryjnych, papierowych, drewnianych, ceramicznych i innych. 35 godzin poświęcą także patchworkowi: nauczą się scalać małe kawałki materiału w nowe i atrakcyjne kompozycje narzut, makatek, torebek, kosmetyczek. Podobną liczbę godzin zajmie im wspomniane wcześniej filcowanie, a także bardzo zajmujące wytwarzanie biżuterii. Nauce stylizacji paznokci poświęcą 30 godzin.

Dla 25 osób zaplanowano warsztaty szkoleniowe zindywidualizowane. Ilość godzin warsztatowych i ich zakres tematyczny zostanie dopasowany do indywidualnych predyspozycji i potrzeb uczących się kobiet. Lecz z założenia szkolenia te będą obejmować techniki ręcznego wykonywania kartek okolicznościowych, komputerowego haftu, laserowego grawerowania i wycinania, wytwarzania biżuterii, patchworku lub filcowania.

Stała ekspozycja

Zajęcia prowadzone są w placówkach Fundacji – w Domu Matki i Dziecka w Opolu-Grudzicach przy ulicy Masłowskiego i w Centrum Służby Życiu i Rodzinie w Opolu przy placu Katedralnym. Dużą pomocą w realizacji programu służą pracownicy Domu Matki i Dziecka, s. dyrektor Ewa Lyga, s. Francesca, kierowca Zdzisław Kłosowski i trójka pracowników opiekujących się dziećmi uczestniczek szkolenia. Los samotnych matek jest bliski wszystkim pracownikom Centrum Służby Życiu i Rodzinie. Ostatnio wszyscy czekają na uruchomieniem galerii. Pozyskano już lokal, zakupione zostały meble, nowa maszyna do haftowania i komputerowe urządzenia do grawerowania.

Wkrótce twórczość uczestniczek poprzedniego i aktualnego projektu szkoleniowego zapełni galerię, gdzie odbywać się będą szkolenia indywidualne. Zainteresowani będą mogli oglądać eksponaty i poznawać sposoby ich powstawania. Pracownicy i wolontariusze Fundacji Obrony Życia zgodnie twierdzą, że za tymi dobrymi pomysłami i ich realizacją stoją odważne i mądre decyzje dyrektora Fundacji ks. Jerzego Dzierżanowskiego.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg