Dom – miejsce, w którym jemy, myjemy się, śpimy. Dla większości z nas dom to jednak dużo więcej niż tylko materialne schronienie – to miejsce, w którym tworzymy wartościowe relacje, gdzie czujemy się bezpiecznie, gdzie możemy odpocząć…
Krakowskie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio taki właśnie dom stara się stworzyć dla osób, które z różnych przyczyn zostały pozbawione „dachu nad głową”. Aktualnie Dzieło prowadzi zrzutkę na utrzymanie 12 mieszkań, w których łącznie przebywa ponad 30 osób bezdomnych!
DOM – MIEJSCE „ZDROWIENIA”
„Ja tu zdrowieję!” – tak o pobycie w Dziełowym mieszkaniu wspieranym mówi jeden z podopiecznych Dzieła, pan Piotr. W Dziełowym mieszkaniu przebywa wraz z kilkuletnią córką, Stefanią. Do mieszkania Dzieła trafili, gdy Stefania zaczęła chorować, a konieczność opieki nad córką uniemożliwiła mężczyźnie pracę i co za tym idzie – utrzymanie rodziny. W Dziełowym mieszkaniu Stefania ma swój pokój, a pan Piotr, patrząc na jej szczęście, sam coraz częściej się uśmiecha. Mężczyzna jakiś czas temu podjął pracę i bez strachu o każdy kolejny dzień może planować przyszłość swojej rodziny – już tę niezależną.
W Dziełowych mieszkaniach lokatorów jest więcej. Chociażby pani Lucyna, która przyznaje, że o Dziele dowiedziała się w przytulisku dla bezdomnych kobiet, do którego trafiła po nagłej utracie pracy. „Mieszkając w przytulisku, byłam w depresji.” – mówi ze szczerością pani Lucyna. I przyznaje: „Przeprowadzka do mieszkania Dzieła bardzo podniosła mnie na duchu. Dodatkowo, kiedy udało mi się znaleźć zatrudnienie, wszystko zaczęło się powoli odbudowywać”. Inna lokatorka Dziełowego mieszkania, pani Izabela, wyznaje natomiast, że w Dziełowym mieszkaniu czuje się jak u siebie. „Jest cisza, spokój i ciepło… Mogę poczytać, pomodlić się w spokoju, przemyśleć różne sprawy.”
POMOC W DRODZE DO DOMU
O osobach takich jak pan Piotr, pani Lucyna czy pani Izabela mówi się często w krzywdzący sposób – chociażby, że zamiast „żebrać” powinny „wziąć się do roboty”. Jak jednak „wziąć się w garść”, gdy żyje się w strachu o każdy kolejny dzień? Jak chociażby znaleźć (i utrzymać!) pracę, nie mając gdzie się umyć, przygotować posiłków czy zwyczajnie wyspać?
Właśnie takie osoby Dzieło stara się wspierać mieszkaniowo. Dziełowe mieszkania są dla wielu osób bezdomnych pośrednim „przystankiem” między bezdomnością a niezależnym życiem we własnym lokum. W 12 mieszkaniach Dzieła osoby bezdomne uczą się na nowo wykonywać obowiązki domowe, zarządzać budżetem czy tworzyć relacje – wszystko to pod fachowym okiem pracowników socjalnych i psychoterapeutów. Aktualnie Dzieło prowadzi zbiórkę na utrzymanie mieszkań – m.in. na opłaty związane z wynajmem, mediami, wyposażeniem czy remontami.
Zrzutka trwa do 6 października – gorąco prosimy o jej wsparcie!
LINK DO ZRZUTKI: https://zrzutka.pl/ad36yw
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.