Pod hasłem „Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny.
Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. „Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny. Do udziału w Marszach dla Życia i Rodziny zachęca Konferencja Episkopatu Polski.
Dziś marsze przejdą ulicami m. in. Warszawy, Krakowa i Gdańska, ale też mniejszych miast - Łęcznej, Gryfic czy Dzierżoniowa. Marsz w stolicy rozpocznie o 11:30 Mszą świętą w kościele pw. św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Następnie uczestnicy przejdą pod Sejm, kancelarię premiera, a marsz zakończy się przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Za życiem!
„Idziemy pod te gmachy władz publicznych, by wyrazić zaniepokojenie działaniami, które uderzają w porządek społeczny, moralny i zaapelować do władz o odstąpienie od tego typu działań i o uszanowanie porządku opierającego się na zasadach wywodzących się z wiary chrześcijańskiej i cywilizacji łacińskiej" - podkreśla koordynator Marszów dla Życia i Rodziny. Jak dodaje, sprzeciw dotyczy nie tylko czterech procedowanych w Sejmie projektów rozszerzających dopuszczalność aborcji nawet do 12 tygodnia życia nienarodzonego dziecka. Centrum Życia i Rodziny sprzeciwia się też próbom zanegowania zasady wychowania dzieci przez rodziców zgodnie z własnym sumieniem.
Marszowi dla Życia i Rodziny w Warszawie będzie towarzyszył dzwon „Głos Nienarodzonych". Będzie on bił na trasie przemarszu. „Aby obudzić sumienia posłów, senatorów, członków rządu, premiera i prezydenta" - zauważa Paweł Kwaśniak.
Marsze jako wielkie spotkania rodzin
Rozmówca Radia Watykańskiego-Vatican News zwraca uwagę na ogólnopolski charakter Marszów dla Życia i Rodziny. Jak mówi koordynator wydarzeń, w wielu miejscach to jedne z najważniejszych imprez publicznych w ciągu roku. Marsze są ponadto świetną okazją do integracji rodzin. spotykających się na wielopokoleniowych piknikach. „Dają taką przestrzeń rodzinom, szczególnie wielodzietnym, aby pokazać całemu społeczeństwu, że takie rodziny są, że wychowują dzieci, że miłość małżeńska może być piękna, oparta na odpowiedzialności, której owocem są dzieci przyjmowane na świat i wychowywane przez kochające się małżeństwa. Poprzez ten przykład rodziny mogą zachęcać młodych - do zakładania rodzin, pielęgnowania miłości i odpowiedzialności" - opowiada Paweł Kwaśniak.
Głos Episkopatu w obronie życia
Tegoroczne Marsze dla Życia i Rodziny zostały objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski. „Przygotowaliśmy i skierowaliśmy do wiernych list pasterski w obronie poczętego życia. Wiemy, że Kościół od samego początku broni życia, jest ono wielkim darem Bożym i jest ono chronione przez różne instytucje, ale i Konstytucję RP, Kartę Praw Podstawowych UE, Deklarację Praw Człowieka" - powiedział przewodniczący KEP abp Tadeusz Wojda, który zaprasza wiernych do udziału w marszach. W liście, odczytywanym dziś w kościołach, polscy biskupi podkreślili, że życie, „jako wartość naczelna każdego człowieka i fundamentalny element dobra wspólnego, jest dobrem podstawowym, górującym nad indywidualną wolnością innych”. „Nikt więc, w imię osobistej wolności, nie ma prawa decydować o życiu drugiego człowieka” – dodali hierarchowie.
Szczegóły dotyczące Marszów dla Życia i Rodziny można znaleźć na stronie internetowej marsz.org.
(Autor jest pracownikiem Polskiego Radia)