W Zakopanem założono w tym roku 33 karty "Niebieskie Karty" dla kobiet doświadczających przemocy, w jednym przypadku kobieta ma również założoną "Niebieską Kartę" jako osoba stosująca przemoc - wynika z informacji Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej w Małopolsce.
"Z satysfakcją przyjąłem informacje, że runął w Małopolsce ostatni bastion. Zakopane opierało się bardzo mocno przyjęciu stosownych przepisów, dotyczących regulacji kwestii interwencji dotyczących przemocy domowej" - powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, nawiązując do uchwały antyprzemocowej, przyjętej w grudniu 2023 przez Radę Miasta Zakopanego. Radni - jak podawały media - przez 13 lat blokowali dokument, co uzasadniali m.in. obawą, że przepisy ułatwią odbieranie dzieci rodzicom.
W wyniku przegłosowanej uchwały, w stycznia 2024 w Zakopanem zaczął działać Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej. "Do 3 października 2024 r. do Zespołu Interdyscyplinarnego wpłynęło 48 Niebieskich Kart, pierwsze z nich już na drugi dzień od powołania Zespołu" - poinformowała przewodnicząca Wojewódzkiego Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy Domowej Katarzyna Łach.
Tegoroczne "Niebieskie Karty" w Zakopane, w podziale na osoby doznające przemocy, kształtują się następująco: 33 dla kobiet doświadczających przemocy (w jednym przypadku kobieta ma również założoną Niebieską Kartę jako osoba stosująca przemoc); 9 - założonych dla kobiet 65+; 5 - dla dzieci; 5 - dla mężczyzn; 2 - dla mężczyzn 65+.
W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zakopanem znajdują się również "Niebieskie Karty" założone przed dniem powołania Zespołu Interdyscyplinarnego - razem 103 formularze dla 95 rodzin. Najstarsza "Niebieska Karta" została założona w 2011 r.
"Zespół Interdyscyplinarny, w porozumieniu z dyrekcją i prawnikiem ustalił, że wszystkie rozpoczęte procedury, zostaną zweryfikowane przez rejonowego pracownika socjalnego pod względem ich aktualności. Pisma z wnioskiem o sprawdzenie sytuacji rodzin zostały również przekazane do Komendy Powiatowej Policji" - poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki.
Od kwietnia 2013 r. w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Zakopanem działa punkt konsultacyjny dla osób doświadczających przemocy, a od grudnia 2021 r. punkt konsultacyjny dla osób w kryzysie.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
"Mikołaje" zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.