Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o sytuację osób z niepełnosprawnościami i postrzeganie takich osób - oceniła aktorka Anna Dymna, prezes fundacji "Mimo Wszystko", pomagającej takim osobom.
Fundacja organizuje m.in. Festiwal Zaczarowanej Piosenki, na którym osoby uzdolnione wokalnie walczą o stypendia finansowe. W 2025 r. wydarzenie to powróci po czteroletniej przerwie, spowodowanej m.in. sytuacją pandemiczną, i już jako 17. edycja odbędzie się w czerwcu na Rynku Głównym w Krakowie.
"Nigdy nie można powiedzieć, że coś się całkowicie udało, dlatego że to jest praca każdego dnia" - powiedziała PAP Anna Dymna zapytana o to, czy Festiwal Zaczarowanej Piosenki odczarował postrzeganie osób z niepełnosprawnościami.
Dla aktorki podopieczni jej fundacji i osoby biorące udział w organizowanych przez nią wydarzeniach artystycznych są jak najlepsi przyjaciele, jak rodzina. Dzięki rozmowom z nimi zna ich problemy i marzenia. "Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia (). Im więcej się zrobi, tym bardziej widzi się, ile jest jeszcze do zrobienia" - oceniła aktorka.
Jej zdaniem w ostatnich latach zwiększyła się nieco świadomość społeczeństwa, że nie wszyscy są tacy sami. Duże zadanie jednak, według Dymnej, stoi przed systemem edukacji. "Nie będę mówić o wszystkich złych rzeczach. Przykre jest, że np. są takie szkoły, tacy nauczyciel, którzy nie potrafią uczyć, nie mają cierpliwości ()" - mówiła aktorka. Według niej szkoła powinna nauczać szacunku do drugiego człowieka. Dymna chciałaby, aby na tyle, na ile jest to możliwe, szkoły przyjmowały dzieci z niepełnosprawnościami, zamieszkujące rejon danej szkoły. Dzięki temu - oceniła aktorka - uczniowie już jako dorosłe osoby nie "gapiłyby się na osobę z niepełnosprawnością jak na kosmitę".
Według Anny Dymnej oswajaniu niepełnosprawności mogłaby towarzyszyć atmosfera nie smutku, a radości i taką atmosferę tworzy Festiwal Zaczarowanej Piosenki. Festiwal ten ma nie stygmatyzować, ale pokazać takie osoby jako zwykłych ludzi.
"Oni chcą, żeby ich normalnie traktować, no a my tak trochę nie wiemy jak się zachować, jak podejść, aby nie urazić. A ci ludzie mówią, że normalnie trzeba" - zaznaczyła aktorka.
Mówiąc o Festiwalu Zaczarowanej Piosenki podkreśliła, że jego uczestnicy są cudownymi, roześmianymi osobami, potrafiącymi odbijać się od wszystkiego złego.
"Nauczyłam się od nich radości, siły. Nigdy nie narzekam dzięki nim" - podkreśliła Dymna.
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" została założona w 2003 r. w Krakowie. Działa charytatywnie na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie. W 2005 r. zorganizowała pierwszy Festiwal Zaczarowanej Piosenki. W wydarzenie to zaangażowani są uznani już artyści, którzy podczas festiwalu występują na scenie z uzdolnionymi wokalnie osobami z niepełnosprawnościami. Zdaniem Dymnej piosenka otwiera inny świat i sprawia, że wszyscy są wolni, równi.(PAP)
Autor: Beata Kołodziej
Następna przerwa w nauce - na Wielkanoc. Od 17 do 22 kwietnia.
Przypada w nadchodzący poniedziałek. Nie dajmy się naciągnąć.