Czym leczyć samotność? Eutanazją

Królewskie Holenderskie Stowarzyszenie Medyczne (KNMG) wydało nowe wytyczne do interpretacji ustawy o eutanazji z 2002 r. Eutanazja nie musi odtąd łączyć się ze stwierdzeniem bolesnego umierania w sensie fizycznym.

Wystarczającymi przesłankami do jej stosowania mają być także „psychiczne i psychospołeczne dolegliwości", takie jak „utrata chęci do życia, samotność i brak autonomii”. - Nie zawsze muszą to być fizyczne dolegliwości, może to być początek demencji lub chroniczne problemy psychologiczne, byleby oznaczało to ciągle cierpienie nie do zniesienia - wyjaśniał prezes KNMG dr Nieuwenhuijzen Kruseman w Radiu Netherlands Worldwide.

Obrończy życia podkreślają, że takie rozszerzanie dopuszczalności eutanazji jest stałe, przemyślane i będzie się powtarzać we wszystkich krajach, które ją zalegalizowały.

- Zawsze przewidywaliśmy, że jeśli raz dostrzeże się w zabijaniu sposób na rozwiązywanie problemów, to lista problemów, które można w ten sposób rozwiązać, będzie się wydłużać - mówił szef Holenderskiego Związku Lekarzy Karl Gunning, gdy w 1994 r. w jego kraju zalegalizowano eutanazję osób z zaburzeniami emocjonalnymi.

- Kultura śmierci jest żarłoczna. Nigdy nie ma dość. Kategoria osób, które nadają się do zabicia nigdy nie zostanie zamknięta. Czy na tym polega współczucie? - pyta retorycznie komentator bioetyczny Wesley S. Smith.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| EUTANAZJA

 • DanielS.
  26.10.2011 11:11
  Beata, zgadzam się.
 • Umęczony
  02.09.2015 23:41
  Krytykujecie eutanazję... Ja bym nie był taki odważny w krytykowaniu. Mam zespół aspergera i moje życie to piekło, chociaż jestem młody i silny i funkcjonuję "w miarę normalnie". Każdy kolejny dzień jest gorszy od poprzedniego, mam dopiero 30 lat a już nie mam siły żyć. Co będzie za kilka lat? Młodszy nie będę, ludzie nigdy nie zaakceptują moich dysfunkcji i nigdy nie będzie dobrze. Nie mogę wykluczyć, że niedługo sam będę chciał skorzystać z takiej eutanazji, i już na zapas zaczynam czuć uraz to ludzi, którzy nie mają pojęcie przez co ja w życiu przechodzę, a z marszu chcą odebrać mi jedyny wybór, jaki mógłbym mieć.
 • Gość
  03.02.2017 21:58
  Umęczony! Wielkie szacunek dla Ciebie. Sama choruję przewlekłe więc wiem co to ból fizyczny i psychiczny. Pozdrawiam Cię hej.
 • odrzucony
  10.08.2017 01:36
  @umeczony ja mam 25 lat i dokladnie to samo włącznie z AS. I wiesz co? Bardzo chetnie skorzystalbym z eutanazji a narządy oddal tym co maja wole zycia. Ja juz zupełnie jej nie mam. Tacy jak my zawsze będą odrzuceni. Nawet nie wiem czy powinienem nienawidzić swojego Ojca za to ze mnie począł czy tez wspolczuc bo ma dokladnie to samo. Trudno się dziwić ze mając okazje na ulozenie zycia skiorzystal z niej. On nawet chyba nie wie albo obaj wiemy i dusimy to w sobie. Brakuje mi tego co widzę ze maja inni. Ojciec jakos sobie poradził a my żyjemy w pokoleniu gdzie kobiety są wyrachowane jak nigdy i trudno je zdobyc jako emocjonalny inwalida z pustym spojrzeniem. Chciałby miec prawo do normalnej godnej śmierci a nie być kolejnym co będzie dusil sie w ucisku kabla albo sznura. Ale żeby to zrozumieć trzeba tego doświadczyć. Wiadomo ze depresja u faceta ma tak twarde i obiektywne przyczyny ze nie wyleczy tego zadna tabletka. Sory, za mądry jestem na takie sposoby. Dobrze ze chociaż odkrylem niedawno smak ziola bo tak to juz żadne przyjemności by mnie w zyciu chyba nie spotkaly. Kiedys będą wiedzieli jak kształtować i traktować od małego takich jak my. Nas to ominelo bo nie urodziliśmy się w Szwecji albo innym kraju dobrych ludzi. Tak czy inaczej Holendrzy to tez bez wątpienia dobrzy ludzie. Chcacemu nie dzieje się krzywda.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.