Prezydent chce zmiany konstytucji - obrońcy życia mają propozycję

Przedstawiciele Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia zwrócili się do prezydenta Andrzeja Dudy z petycją o doprecyzowanie art. 38 Konstytucji mówiącego o prawnej ochronie życia o słowa „od poczęcia do naturalnej śmierci”. W ten sposób chcą się włączyć do zainicjowanej przez głowę państwa debaty na temat ewentualnych zmian w ustawie zasadniczej z 1997 roku.

Zdaniem Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, skoro prezydent Andrzej Duda z okazji obchodów 226. rocznicy Konstytucji 3 Maja „zaprosił do debaty na temat kształtu nowej Konstytucji RP wszystkich obywateli”, to w tej dyskusji nie może zabraknąć głosu obrońców życia.

Dlatego PFROŻ przygotowała list do prezydenta, w którym postuluje doprecyzowanie art. 38 Konstytucji, tak „aby nie było wątpliwości, że prawne gwarancje ochrony życia dotyczą wszystkich obywateli, od poczęcia do naturalnej śmierci” – wyjaśniają dr Paweł Wosicki i dr inż. Antoni Zięba, prezes i wiceprezes PFROŻ.

„Ta ważna i oczekiwana przez wiele środowisk inicjatywa jest w swej istocie wezwaniem do budowania fundamentów ustroju społecznego, godnego niepodległej Polski” – dodają w dokumencie skierowanym do głowy państwa.

Jeśli owocem zainicjowanej przez prezydenta debaty ma być nowa Konstytucja, to w opinii PFROŻ nie może w niej zabraknąć precyzyjnych gwarancji prawnej ochrony życia.

W związku z tym, "dla uniknięcia wszelkich wątpliwości", postulują uzupełnienie obecnie obowiązującego artykułu 38 Konstytucji RP, dotyczącego prawa do życia w ten sposób, aby przyjął on brzmienie: „Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia, od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Zdaniem działaczy pro-life, „tylko Konstytucja bazująca na poszanowaniu fundamentalnego prawa do życia wszystkich obywateli, bez żadnych wyjątków, jest godna Narodu aspirującego do ustroju społecznego realizującego zasady cywilizacji życia i miłości”.

Petycję do prezydenta Andrzeja Dudy można znaleźć i podpisać na stronie www.petycjakonstytucja.pl

Obrońcy życia zachęcają wszystkich przychylnych tej inicjatywie Polaków do złożenia podpisu pod dokumentem i upowszechnienia petycji w swoich środowiskach. Argumentują, że „konstytucyjny zapis chroniący życie wszystkich dzieci od poczęcia jest sprawą pierwszorzędną i nie może go zabraknąć w Konstytucji Państwa nawiązującego do chrześcijańskich korzeni!”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Gość
  09.05.2017 13:07
  Jak tylko spróbują majstrować i te proponowane zapisy przez tą organizację przejdą - w co wątpię - natychmiast przestanę na PiS głosować. I nie, nie jestem za aborcją na życzenie. Ale taki zapis uderzy w kobiety, których życie i zdrowie jest zagrożone w związku z ciążą. Kobieta to nie rzecz - jej życie nie jest mniej ważne niż nienarodzonego. Niech te organizacje zaczną w imię życia walczyć z KK o interpretację faktu, że żołnierz zabijający przeciwnika nie grzeszy.
 • trzinaalli
  09.05.2017 16:23
  Oprócz tego w konstytucji powinno być sprecyzowane, że małżeństwo to trwały związek jednej kobiety i jednego mężczyzny.
 • velario
  09.05.2017 17:58
  Naiwni ci obrońcy życia jeżeli myślą, że jakieś referendum się odbędzie. Jak na razie J. Kaczyński nie podchwycił pomysłu, a w tym układzie rządzącym czego nie chce Prezes, to nie ma prawa się zdarzyć. PAD robi tu tylko za kukiełkę.
 • Gość
  14.05.2017 14:09
  Prpoponuje obrońcom powołanie i doprowadzenie do zwycięstwa partii rzeczywiście broniącej życia. W chrześcijańskim, katolickim kraju chyba jest to możliwe. Na faryzeuszach już sie wystarczająco zawiedli.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.