Żydzi o katolikach, katolicy o żydach

„Jak uczymy o sobie nawzajem w naszych szkołach religijnych?”.

To pytanie postawili sobie uczestnicy odbywającego się co pół roku spotkania przedstawicieli amerykańskiego episkopatu i Krajowej Rady Synagog w USA. Odbyło się ono 5 grudnia ub. r. w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Nowym Jorku.

Uczestnicy nowojorskiego spotkania zgodnie uznali, że mimo dużych postępów w okresie posoborowym wiele jeszcze zostało do zrobienia, gdy chodzi o podręczniki w katolickich i żydowskich szkołach. Prof. Philip Cunningham z Uniwersytetu św. Józefa w Filadelfii zwrócił uwagę, że nadal za mało jest pomocy egzegetycznych przekazujących nauczycielom współczesną wiedzę o Ewangeliach. Tymczasem dysponujemy obfitym materiałem na ten temat, wydanym w Watykanie przez Papieską Komisję Biblijną. Rabin Arnold Samler z Nowego Jorku przyznał, że z kolei nauka religii w żydowskich szkołach w dużej mierze wciąż jeszcze skupia się zbytnio na prześladowaniach, jakich Żydzi doznawali w przeszłości. Prawo USA wymaga od tych szkół nauczania o innych religiach, ale brakuje na razie odpowiednich standardowych pomocy dla nauczycieli.

Na spotkaniu dialogu katolicko-żydowskiego mówiono też o nadziejach i obawach związanych z „arabską wiosną”. Ponadto abp Wilton Gregory z Atlanty, który współprzewodniczył obradom wraz z rabinem Davidem Strausem z Filadelfii, przedstawił nowy angielski przekład Mszału Rzymskiego. Zapewnił wyznawców judaizmu, że mówi się tam o nich z szacunkiem i miłością jako o „umiłowanych starszych braciach i siostrach”.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  22.01.2012 19:08

  "przedstawił [abp Wilton Gregory z Atlanty, który współprzewodniczył obradom wraz z rabinem Davidem Strausem z Filadelfii] nowy angielski przekład Mszału Rzymskiego. Zapewnił wyznawców judaizmu, że mówi się tam o nich z szacunkiem i miłością jako o „umiłowanych starszych braciach i siostrach”."

   

  Nie lepiej, bo zgodnie z prawdą, historyczną, teologiczną itd., by mówiło się o „umiłowanych kuzynach” w wierze? Porównanie do tego rodzaju rodzinnego pokrewieństwa przecież lepiej oddawałoby relację między współczesnymi katolikami i żydami, nieprawdaż?

   

  No i ważne, by kuzynowstwo równie ładnie wypowiadało się o nas, katolikach. Nie mam nic przeciw, by o nas też mówili jako o „umiłowanych kuzynach” w wierze.

   

  Obawiam się jednak, że to jednak na wyrost oczekiwanie. Bo też i nie o samo mówienie idzie, lecz o szczerość tegoż mówienia. Bo, jak wiadomo, a znamy to - szczególnie my, tu w Polsce, i w nieco innych społecznych kontekstach - dobrze, słowa nie kosztują. A szczerość wiele, gdyż musi być czynami potwierdzana. I nie chodzi tu tylko o plucie na księży w Jerozolimie, rzekomo tylko przez ortodoksów.*/

   

  Oczywiście. cały czas mowa o wierzących Żydach. Taka mowa miłości ze strony "kuzynowstwa" z tzw. żydokomuny, nie tylko że było by niewiarygodna, ale wręcz obelgą. Ja tam do żadnego pokrewieństwa z nimi się nie poczuwam.

  W sumie dobrze, że przynajmniej tam, w Ameryce, taki konkretny dialog (zamiast integracyjnych imprez) się toczy. Może coś z tego wyniknie i dla nas.
  */ http://info.wiara.pl/doc/1058942.Amerykanscy-zydzi-Skonczcie-z-pluciem

 • katolik
  24.01.2012 11:38
  To co Talmud pisze o gojach nie nadaje sie do wydrukowania.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.