Pełno ludzi

Bez małżonka i dzieci potrafią być albo egocentrycznie bezwzględni, albo oddani Bogu, ludziom i sprawie.

Andrzej rozkochał ją w sobie do szaleństwa. Była młoda i wiedziała, że oto spotkała swego księcia z bajki. Książę jednak miał inne plany.

Zwykła droga

Stara panna – to było najgorsze, co mogło się dziewczynie przydarzyć. Co z tego, że miała zaledwie dwadzieścia kilka lat, była atrakcyjna i błyskotliwa. To się nie liczyło. Wszyscy zastanawiali się, czemu nie ma męża. Na każdym rodzinnym spotkaniu pytanie o ślub potrafiło zniszczyć całą jego radość i cały urok. – To nie jest normalne i nie jest dobre – myślała, ale wciąż miała przekonanie, że wreszcie spotka chłopaka, który przesłoni w jej umyśle i sercu poznanego księcia. Z odsieczą przyszła praca i wieczorówka – te okazały się bardzo zaborcze, więc na niemalże nic innego nie znajdowała już czasu. Wprawdzie wciąż się nie poddawała i próbowała to z tym, to z tamtym, ale to nie było to. Poza tym mieszkanie w wynajętych pokojach, u koleżanek też nie sprzyjało poznawaniu ludzi i budowaniu relacji, bo w tamtych czasach: chłopak u dziewczyny na stancji? – w żadnym wypadku, nie ma mowy! Szybko jednak wyrobiła sobie świetną markę u przełożonych. Była na każde ich zawołanie – dyspozycyjna i solidna. Coraz śmielej z jej wolności korzystały też koleżanki: prosiły o zastępstwa, zamieniały się grafikiem, nadawały SOS w nagłych wypadkach: dziecko zachorowało, wyjazd z rodziną za miasto, przedstawienie z okazji Dnia Matki w przedszkolu – i takie tam.

Potrzask egocentryzmu

Pojęcie współczesnego singla jest bardzo obciążone i trudno się dziwić, bo jest to jeszcze jeden wykwit cywilizacji konsumpcjonizmu i użycia. Hedonistyczny pomysł na siebie zarówno w relacjach do innych, jak i w odniesieniu do wizji swojego miejsca w społeczeństwie sprawia, że singiel staje się synonimem wygodnego cwaniaka, który właściwie ma wszystko, co inni, i jeszcze więcej: niezależność. W firmie szybko staje się liderem w wyścigu szczurów, poświęca się pracy – co zazwyczaj daje możliwość lepszych zarobków, których dodatkowo nie musi dzielić z nikim innym. To z kolei daje możliwość np. podróżowania, co w konsekwencji daje mu szczególną pozycją w towarzystwie, gdzie uchodzi za światowca. Badania socjologiczne potwierdzają, że ten model bardziej odpowiada mężczyznom. Czego tu jeszcze brakuje? Seksu. Z tym jednak dzisiaj nie ma żadnego problemu. Singiel korzysta przecież z ogólnej swobody seksualnej. A co z uczuciami? – zapytają przerażeni taką wizją człowieka żonaci i zamężne. Otóż w pędzie życia singiel nie ma kiedy doświadczyć głodu emocjonalnego, bo nie zna nudy i monotonii. Otacza się przecież mnóstwem ludzi (kręgi znajomych, zawodowe, hobbystyczne), angażuje się w wiele przedsięwzięć i właściwie wieczorem marzy o pustym mieszkaniu, w którym nikt mu nie będzie marudził, chorował, oczekiwał czy żądał. Jak długo tak można? Tego jeszcze nie wiadomo, bo zjawisko jest stosunkowo świeże. Natomiast pierwsze sygnały nie są optymistyczne: samobójstwa, uzależnienia, choroby psychiczne wśród ludzi z tej grupy są zdecydowanie częstsze niż u żonatych i zamężnych.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • drommerka
  21.06.2012 09:02
  Swietny tekst.
  Jednak coraz ciezej jest byc singlem w obecnym swiecie.
 • angiel
  30.11.2012 20:41
  Hmm... to chyba nie tak. Jak człowiek czuje się gorszy, bo jest sam. A nigdy nie doświadczył miłości drugiego człowieka. Nie wiedzieć czemu. Choć sam kochał. I tęskni za rodziną, za pełnym domem.
 • Ania
  27.03.2014 11:35
  Ja też jestem samotna (tzn. nie do końca, ponieważ mieszkam z kochanymi rodzicami) i rzadko zdarza mi się przeczytać coś pozytywnego na temat osób samotnych, dlatego ten artykuł podniósł mnie na duchu. Szkoda, że tak rzadko poruszany jest temat osób samotnych, gdzieś spychany na margines, albo przedstawia się samotnych jako zarozumiałych i hedonistycznych singli co moim zdaniem nie odzwierciedla rzeczywistości i jest niesprawiedliwe.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.