O potrzebie wychowywania z wizją, ubraniu godnym ucznia i nauczycielach z pasją z ks. Adamem Kostrzewą, dyrektorem Zespołu Szkół im. ks. Stanisława Konarskiego, rozmawia Agnieszka Napiórkowska.
Zgodnie z regulaminem szkoły, uczniowie „Klasyka” nie tylko wiedzą, jak należy się zachowywać, ale także, jak ubierać. O bluzach z kapturem, krótkich spódniczkach muszą zapomnieć.
– W szkole podstawowej i gimnazjum strojem obowiązkowym jest jednolity mundurek. W liceum są już tylko krawaty. Wprowadzając konkretne zasady, zależy nam na tzw. kulturze ubioru. Człowiek kulturalny jest oceniany również przez ubiór. Trudno sobie wyobrazić, by np. ktoś w różowej sukience poszedł na pogrzeb. Do szkoły też nie każdy strój pasuje. Wszystko musi być odpowiednio dobrane.
Klimatu szkoły nie tworzy tylko strój, ale i relacje w niej panujące. Nieraz słyszałam, że uczniowie razem z nauczycielem idą po lekcjach do kina, organizują sobie w klasie kolację. Wielu z nich swoich profesorów traktuje jak „idoli” albo mistrzów.
– W naszych szkołach wśród kadry jest wiele osób pracujących z pasją. Ich zaangażowanie, przykład i wiedza budują zaufanie i pociągają. Rzeczy, o których pani wspomniała, są tym pozytywnym oddziaływaniem wychowawczym, o którym już mówiliśmy. To, że młodzież chce razem z nauczycielami coś wspólnie robić po lekcjach, cieszy i przynosi korzyści jednej i drugiej stronie.
Od lat szkoły katolickie cieszą się dużą popularnością. Dlaczego ciągle w diecezji są miejsca, w których ich nie ma, mimo że jest na nie zapotrzebowanie?
– Biskup ordynariusz chciałby, aby w każdym większym mieście takie szkoły były. Nieraz rozmawialiśmy o przedszkolu w Skierniewicach czy szkole w Żyrardowie. Trudność w ich założeniu leży w bazie lokalowej. Samorządy niechętnie zgadzają się na wieloletnie dzierżawy, a wybudowanie szkoły wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Nie tracimy jednak nadziei na znalezienie jakichś budynków.
Poza kierowaniem „Klasykiem”, społecznie pełni Ksiądz też funkcję przewodniczącego Rady Szkół Katolickich. Czemu ona służy i jak na tle innych szkół wypadają placówki z naszej diecezji?
– Na pewno nie mamy się czego wstydzić, zarówno gdy idzie o poziom edukacji, jak i kształtowanie postaw. W rankingach zajmujemy wysokie lokaty. Gdy zaś idzie o Radę Szkół Katolickich, ma ona wiele zadań, m.in. wspiera szkoły w zachowaniu ich katolickiej tożsamości, organizuje dokształcanie nauczycieli, a także corocznie Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich, Forum Młodzieży, konferencje, szkolenia i kursy dla dyrektorów szkół i nauczycieli. Jej zadaniem jest także przygotowanie materiałów na Tydzień Wychowania.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Praktyka ta m.in skutecznie leczy głębokie zranienia wewnętrzne spowodowane grzechem aborcji.
Na wzrost nowych przypadków zachorowalności na nowotwory duży wpływ ma starzenie się społeczeństwa.