Radni przeciw in vitro

Jako godzącą w prawo człowieka do życia uznali radni powiatu krośnieńskiego procedurę in vitro.

W przyjętym stanowisku popierają natomiast Apel 300 naukowców do parlamentarzystów przeciwko in vitro i za naprotechnologią. Z 23-osobowej rady tylko jeden był przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Poniżej treść stanowiska:

„Kierując się troską o stworzenie prawnych podstaw ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz szacunkiem dla dążeń małżonków pragnących poczęcia i urodzenia dziecka, Rada Powiatu Krośnieńskiego wyraża sprzeciw wobec działań promujących procedurę in vitro jako godzącą w prawo człowieka do życia, udziela jednocześnie poparcia dla Apelu 300 naukowców do polskich parlamentarzystów w sprawie procedury in vitro i naprotechnologii.”

Stanowisko skierowane zostanie do marszałka Sejmu, podkarpackich parlamentarzystów, marszałka województwa podkarpackiego i wojewody podkarpackiego.

Wspomniany Apel wystosowało w 2009 r. stu polskich naukowców. Z czasem dołączyło do nich kolejnych dwustu. Sprzeciwiają się in vitro, wskazując, że ma ona służyć przekazywaniu życia ludzkiego, ale „jest nieodłącznie związana z niszczeniem życia człowieka w fazie prenatalnego rozwoju, jest więc głęboko nieetyczna”. Opisują przy tym jak przebiega procedura i w których punktach łamie zapisy Konstytucji.

Jako alternatywę i pomoc małżonkom wskazują naprotechnologię, która – w przeciwieństwie do in vitro – jest metodą diagnozowania i leczenia niepłodności. „Na żadnym etapie stosowania naprotechnologii nie dochodzi do niszczenia poczętych istot ludzkich, naruszenia godności małżonków i poczętej istoty ludzkiej oraz zachowane są ekologiczne zasady prokreacji. Należy też podkreślić, że naprotechnologia w porównaniu do procedury in vitro jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna” – wskazują sygnatariusze.

Obecnie pod apelem widnieje ponad 660 nazwisk. Każdy może go poprzeć na stronie www.wychowawca.pl/podpisy.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  05.12.2012 08:43
  >>naprotechnologia w porównaniu do procedury in vitro jest bardziej skuteczna i kilkakrotnie mniej kosztowna”<<
  Jeżeli osoby władzy silnie naciskają na kosztowniejszą metodę (nie patrząc na jej moralność, bo osoba władzy na tą chwilę nie musi się kierować moralnością) - to czyż nie istnieje podejrzenie, że robi to ponieważ czerpie z tego osobiste korzyści np. materialne?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.