Mimo że są po pięćdziesiątce, siedli po raz pierwszy do komputera. Teraz odwiedzają wirtualny Rzym i zachwycają się jego zabytkami.
Czy osoby starsze mogą nauczyć się posługiwania nowoczesnymi mediami? Niektórzy patrzą na to sceptycznie, ale jest grupa młodych ludzi, która postanowiła podjąć to wyzwanie. A wszystko w ramach programu Polska Cyfrowa Równych Szans. Jest to oddolna inicjatywa, która ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków z pokolenia 50+ w ich lokalnych środowiskach. Realizuje ją stowarzyszenie „Miasta w Internecie” i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Latarnicy w akcji
W województwie działa 144 latarników, czyli lokalnych animatorów, których zadaniem jest zachęcanie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w internecie. Działania latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu – w bibliotekach, remizach OSP, telecentrach i innych miejscach. W Olsztynie i wielu miastach województwa prowadzone są kursy podstawowej obsługi internetu. – Po tym kursie jesteśmy grupą przyjaciół, nawet na Face- booku. A na początku większość kursantów nie wiedziała, co to jest Facebook. Teraz możemy w ten sposób porozmawiać. Komunikujemy się internetowo i to jest powód, dla którego ten projekt jest prowadzony. Żebyśmy mogli nawiązywać więzi w sposób, jaki dla seniorów często był niedostępny – mówi Paweł Klonowski, jeden z latarników. Okazuje się, że 2600 osób pracuje w Polsce, aby zmienić negatywną tendencję wykluczenia cyfrowego. A statystyki są niestety zatrważające.
Warmia na końcu
– W Polsce, według badań, mamy 70 proc. internautów. Czyli osób, które dwie godzinny dziennie spędzają w internecie. W tej grupie największą część stanowią osoby w wieku od 19 do 24 lat. Jest ich ponad 90 proc. tej kategorii wiekowej. Ludzie w wieku od 30 do 40 lat w 70 proc. są internautami. Problem pojawia się u osób powyżej 55 lat. Jest to zaledwie 30 proc. korzystających z internetu – mówi Bożena Brzostowska. Jeszcze gorsza sytuacja jest z osobami powyżej 60. roku życia. Z sieci korzysta ich zaledwie 10 proc. Kiedy przeliczymy to na konkretne liczby, okazuje się, iż 10 spośród 13 milionów Polaków z generacji 50+ nie korzysta z internetu. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne: brak potrzeby, brak kompetencji i brak odpowiedniego sprzętu. – W województwie warmińsko-mazurskim te dane są jeszcze gorsze. Jesteśmy na ostatnim miejscu w kraju. Zaledwie 60 proc. mieszkańców Warmii i Mazur korzysta z Internetu – mówi Brzostowska.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |