O szkole, gdzie Msza święta jest na porządku dziennym, uczniach z pasją i małym jubileuszu z dyrektorem Zespołu Szkół im. św. Stanisława Kostki ks. Grzegorzem Strugiem rozmawia Agnieszka Gieroba.
Agnieszka Gieroba: Po Lublinie krążą opowieści, że dostanie się do Biskupiaka graniczy z cudem…
Ks. Grzegorz Strug: Nie wiem, czy takie opowieści miałyby zachęcać do większej wiary w cuda, czy też budzić zwątpienie w szanse nauki w naszej szkole… Poza tym nasi uczniowie, a mamy ich w gimnazjum i liceum około 800, raczej nie zgodziliby się ze stwierdzeniem, że do szkoły dostali się „jakimś cudem”. A tak na poważnie to nasza szkoła prowadzi rekrutację jak wszystkie szkoły publiczne, liceum bierze udział w rekrutacji elektronicznej, nie ma jakichś dodatkowych wymagań. Odróżnia nas tylko deklaracja wypełniana przez rodziców kandydata, w której zobowiązują się przestrzegać statutu i zasad wynikających z katolickiego profilu szkoły. To, co ważne, to fakt, że jesteśmy publiczną szkołą katolicką. Oznacza to, że nie pobieramy opłat za obowiązkową naukę, ale mamy też zasady, których przestrzegania oczekujemy od naszych uczniów.
Żeby zostać uczniem szkoły, trzeba być katolikiem?
Formalnie nie ma takiego wymogu. Jednak ci, którzy nie akceptowaliby u nas katolickiego programu wychowania, mają w Lublinie możliwość korzystania z oferty innych szkół, nieodwołujących się bezpośrednio do nauczania Kościoła.
Oficjalnie jesteście XXI Liceum Ogólnokształcącym i Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki, powszechnie jednak mówi się Biskupiak, dlaczego?
Wynika to z naszej przedwojennej historii. Po odzyskaniu niepodległości ordynariusz lubelski bp Marian Fulman postanowił zorganizować szkołę wyrównującą szanse dla chłopców pochodzących z różnych środowisk, spośród których wielu mogło potem kontynuować naukę w seminarium duchownym i przygotowywać się do kapłaństwa. Pierwsze decyzje w tej sprawie zapadły w 1923 roku, zaś oficjalnie, jako odrębna placówka, szkoła zaczęła funkcjonować dwa lata później. Wkrótce też przystąpiono do budowy nowego budynku, zakończonej w 1934 r. i zrealizowanej dzięki składkom zbieranym w diecezji. Szkoła założona przez biskupa nosiła wtedy nazwę Gimnazjum Biskupie, zaś popularnie była nazywana Biskupiakiem. Po wojnie funkcjonowała do 1962 roku, kiedy władze komunistyczne ją zlikwidowały, siłą zajęły budynek i usunęły dyrektora. Biskupiaka udało się reaktywować dopiero 20 lat temu jako XXI Liceum Ogólnokształcące. Powstała wtedy szkoła koedukacyjna, która musiała na nowo odzyskiwać swoje miejsce wśród najlepszych szkół Lublina. Wraz z reformą systemu szkolnictwa do naszego liceum dołączyło także gimnazjum. Tak powstał istniejący do dziś zespół szkół.
Czemu szkoła zawdzięcza swoją popularność?
Wyróżniamy się osiągnięciami naukowymi, najwyższym wynikiem w województwie na egzaminie gimnazjalnym i pod względem ilości laureatów konkursów kuratoryjnych. Także na poziomie liceum są to wyniki bardzo wysokie, plasujące szkołę w ścisłej czołówce lubelskich liceów. O efektach i skuteczności edukacji w liceum świadczy choćby niezmienna od lat stuprocentowa zdawalność matury. Poza tym są też atuty, których nie da się ująć w statystyki i punkty procentowe – niepowtarzalny klimat tworzony przez uczniów i nauczycieli, atmosfera kształtowana przez inicjatywy i wydarzenia szkolne, przez cotygodniowe Msze święte w szkolnej kaplicy, wyjazdy rekreacyjne i klasowe wycieczki, działalność w wolontariacie, kołach zainteresowań oraz pasje sportowe rozwijane na zajęciach pozalekcyjnych i w sekcjach Uczniowskiego Klubu Sportowego. Jednym z wyróżniających się rysów tego klubu jest działalność sekcji żeglarskiej, w której spotykają się uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły.
Jako szkoła możecie poszczycić się także sławnymi absolwentami…
Tak, absolwentami dawnego Biskupiaka są m.in. abp Stanisław Wielgus, bp Ryszard Karpiński, bp Antoni Pacyfik Dydycz oraz wielu kapłanów, profesorów, biznesmenów czy nawet polityków, jak były minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Do dziś dawni uczniowie szkoły spotykają się w ramach Stowarzyszenia Absolwentów Biskupiaka.
W związku z 20-leciem przygotowujecie się do świętowania…
Obchody związane z jubileuszem szkoły są zaplanowane na 18 września, w Dniu Patrona placówki. Rozpoczną się od Mszy świętej w archikatedrze lubelskiej pod przewodnictwem ks. arcybiskupa Stanisława Budzika, zaś dalsza część uroczystości odbędzie się w budynku szkoły. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej www.biskupiak.pl. Do udziału w tych uroczystościach zapraszamy także wszystkich absolwentów oraz przyjaciół Biskupiaka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |