Wybór etyki w szkole ma konsekwencje

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomniała w opublikowanym dziś oświadczeniu, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów Pierwszej Komunii św., pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się tylko podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

Z kolei „uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia wymogu przygotowania do sakramentów i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody co do ich przyjęcia” - napisał w przesłanym KAI oświadczeniu przewodniczący Komisji, bp Marek Mendyk.

– Stanowisko jest jasne, rzecz w tym, by za rok nie było jakichś nieporozumień – dodał rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch.

Przyczyny opublikowania komunikatu Komisji Wychowania Katolickiego KEP wyjaśnił jej przewodniczący bp Marek Mendyk. - Po ostatnich odprawach katechetycznych docierają do nas sygnały z Polski, że rodzice posyłający dzieci do I klasy szkoły podstawowej od razu wybierają dla swoich dzieci udział w lekcjach etyki. Mają oczywiście takie prawo, ale za jakiś czas pojawi się problem przygotowania do I komunii świętej – tłumaczy.

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym Komisja Wychowana Katolickiego KEP przypomniała, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: pierwszej komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

"Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do sakramentów i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody co do ich przyjęcia" - czytamy w komunikacie podpisanym przez bp. Marka Mendyka.

Komunikat Komisji Wychowania Katolickiego KEP ws. przygotowania do sakramentów

Warszawa, 28 sierpnia 2013 r.

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski przypomina, że przygotowanie do przyjęcia sakramentów świętych: Pierwszej Komunii św., sakramentu pokuty i pojednania oraz bierzmowania odbywa się podczas systematycznej katechezy parafialnej oraz w trakcie lekcji religii w szkole.

 Wynika z tego jednoznacznie, że uczestnictwo w zajęciach z etyki nie spełnia w żadnym zakresie wymogu przygotowania do sakramentów i nie może być respektowane przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody co do ich przyjęcia.

W imieniu Komisji, bp Marek Mendyk, Przewodniczący

***

Rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch precyzuje: „Tylko religia w szkole przygotowuje do sakramentów pokuty, pierwszej komunii świętej, czy bierzmowania, natomiast nie przygotowują do tych sakramentów lekcje etyki. To są dwa zupełnie różne programy, każdy ma swój cel. Stanowisko jest jasne, rzecz w tym, żeby za rok nie było jakichś nieporozumień”. Naturalnie jest jeszcze katecheza w parafii – przypomina ks. Kloch. Jak dodaje, nie może być jednak takiego połączenia, jak uczęszczanie na etykę w szkole i katechezę w parafii. - Wzajemnym uzupełnieniem jest tylko udział w lekcjach religii w szkole i katecheza przyparafialna – dodał.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Kael
  02.09.2013 10:29
  Czyli lekcje religii w szkole to czesc katechezy.
  Logiczne, ale to episkopat lawiruje, zeby traktowac to jako sprawdzalna wiedze, z ktorej mozna zdawac panstwowy egzamin maturalny.

  Ten list jest dla mnie rozpaczliwa proba zaklinania rzeczywistosci. Rodzice, ktorzy melduja pierwszakow na lekcje etyki, na pewno nie sa zainteresowani ich Pierwsza Komunia sw. Biskupi dopiero teraz, zszokowani liczba osob niezainteresowanych wiara, probuja starych metod straszenia. Tyle, ze te moetody juz nie dzialaja.
  Papiez Franciszek mowi, co trzeba robic, ale przeciez malo ktory polski biskup (choc sa chlubne wyjatki) pojdzie na ulice i bedzie rozmawial sam z rodzicami, ktorzy wola lekcje etyki od religii. Lepiej pisac listy i miec czyste rece, ze przeciez oni uprzedzali, ze do przyjecia sakramentow potrzebne jest wypelnienie przepisow.
  Naprawde tylko tyle? A nie potrzebna jest wiara?

 • Gość
  27.10.2016 23:43
  religia powinna być poza szkołą jak mówi jezuita Jacek Prusak http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/47195,sondaz-polski-rodzice-nie-chca-lekcji-religii-w-szkole,id,t.html
 • Etyczka
  16.05.2018 09:25
  Dla laików kościelnych - etyka to nic innego jak dział filozofii, a na czym ojcowie kościoła opierają swoje nauki, jak nie na filozofii? Etycznie żyć to żyć zgodnie ze sobą i innymi, nie krzywdzić, nie wybierać zła. .. wiec co tu jest przeciw religii? Patrząc na babcie z kościoła, klnące przed kamerami, raczej nie wskazuje to "dobrej drogi" uduchowionej ... to co jedno drugiemu przeszkadza? Może warto zerknąć w program etyki nim ktoś zacznie się mędrkować: a tam - czy niepełnosprawnych należy wykluczyć ze spoleczenstwa? Jakie konsekwencje ma kłamstwo? No ale KK tych zasad nie przestrzega, wiec etyka jest bebe. Na etyce dzieciaki poznają te prawdy w sposób praktyczny, a nie teoretyczny jak to ma miejsce na religii. Amen
 • Gość
  27.03.2019 14:30
  Jak pisze Jakub Szymczak dla portalu Oko Press, aż 52 proc. Polek i Polaków uważa, że lekcje religii powinny odbywać się w parafii
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.