Co zrobić, gdy nastolatek się buntuje?

"Bunt na pokładzie" to rekolekcje, które mają pomóc rodzicom zbuntowanych dzieci. Organizuje je łódzki Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym. Całodniowe spotkanie odbędzie się w sobotę, 16 listopada w sali teatralnej kościoła oo. jezuitów w Łodzi.

"Rekolekcje są próba zmierzenia się z problemem przeżywania okresu dojrzewania w naszych rodzinach. To ważny moment w życiu młodego człowieka" - podkreśla Michał Frąckowicz odpowiedzialny za formę "SOS dla wspólnot". Młodzi ludzie przez wiele lat żyją w świecie autorytetów. "Zakochani i dbający rodzice, system szkolny kształtujący zachowania często w stronę tego samego modelu dla całej grupy, rówieśnicy narzucający sposób zachowania, styl bycia czy ubierania, wreszcie Kościół, który - bez osobistej relacji z Bogiem - może być postrzegany jako instytucja nakazów i zakazów" - wylicza Frąckowicz. W okresie dojrzewania często pojawia się bunt wobec dotychczasowych autorytetów. "To często jedyna szansa w życiu człowieka, by postawić sobie pytanie: kim jestem? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie, pragnienie szczęścia, swobody, wolności - połączone są często z buntem przeciwko autorytetom, którym wydaje się, że wiedzą lepiej, co potrzeba młodemu człowiekowi do szczęścia" - zauważa Frąckowicz.

Rekolekcje "Bunt na pokładzie" stawiają sobie za cel ułatwienie rodzicom zrozumienia świata dojrzewających nastolatków. "Zobaczyć jak fantastycznymi rodzicami jesteśmy, mimo, że wytykamy sobie mnóstwo błędów wychowawczych. Zobaczyć trud dojrzewania z obu stron, może przypomnieć sobie swoje doświadczenia z zupełnie innej perspektywy czasowej? Nie po to, aby usłyszeć jakie błędy popełniają rodzice, ale żeby znaleźć miejsce na spotkanie z dzieckiem i Bogiem, który wiec co robi. Zaplanował dzieciństwo, dorosłość, starość, zaplanował więc tez okres dojrzewania. Warto posłuchać co Bóg ma do powiedzenia przez trudny i buntowniczy czas" - zachęca Frąckowicz.

Rekolekcje "Bunt na pokładzie" odbędą się w sobotę, 16 listopada w godz. 9.00-20.00 w sali teatralnej parafii oo. jezuitów w Łodzi. W programie przewidziane są konferencje ("Jesteś bardzo dobrym rodzicem i masz prawo do błędów", "Młody człowiek w gąszczu autorytetów, czyli walka o tożsamość", "Bunt młodych, czyli Bóg walczy razem z Tobą o szczęście Twojego dziecka"), warsztaty ("Dobra myśl o swoim dziecku", "Rynek Autorytetów", "Podróż w świat nastolatka"), czas na medytację, modlitwę wspólnotową i wstawienniczą oraz blok świadectw. Całość zakończy msza święta z modlitwą o odnowienie relacji rodzice-zbuntowane dzieci.

Rekolekcje organizuje Ośrodek Odnowy w Duchu Świętym w Łodzi. Zapisy przyjmuje Michał Frąckowicz (tel. 601-88-66-41). Koszt wynosi 20 złotych (30 złotych z obiadem).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Ajja
  14.11.2013 21:19
  Na niemieckim blogu znalazłam kiedyś taki fajny znaczek: "Schock deine Eltern - geh zur Kirche!" - "Zaszokuj swoich rodziców - idź do kościoła!" :-D
 • Łukasz Grabowski
  24.03.2016 22:35
  Bardzo dobrze że nieletni się buntują. Ograniczenie woli dziecku jest bardzo złe że powinno być karane, dla tego dobrze że nieletni się buntują. Niech dzieci rządzą, wtedy był by porządek. Jak gdy dorośli się rządzą to jest chaos bo traktując dzieci z góry robi się im krzywdę, a dorośli nie wiedzą co jest dobre a co złe. Gdyby dzieci by się rządziły był by porządek, bo na początku jest się dzieckiem a potem dorosłym i dla tego było by dobrze żeby dzieci się rządziły. Gdyby na początku było by się dorosłym a potem dzieckiem to by było by cool gdyż dorośli się rządzą.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.