O diecezjalnej kampanii „Aborcja? – Adopcja!” opowiada ks. Jarosław Kamiński, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Płockiej, w rozmowie z Agnieszką Kocznur.
Agnieszka Kocznur: Dziś startuje kampania promująca adopcję. Skąd wziął się pomysł na taką akcję informacyjną w naszej diecezji?
Ks. Jarosław Kamiński: Dane pokazują, że co piąte małżeństwo w Polsce ma problem z poczęciem dziecka. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest bardzo dużo, m.in.: przesunięcie czasu zawierania małżeństwa czy niezdrowy styl życia. Wiele czynników wpływa na to, że ten problem staje się coraz bardziej powszechny. Małżeństwom proponowane są różne sposoby leczenia niepłodności, w tym naprotechnologia. Ale jest też inna droga, by mieć dziecko – adopcja. Myślę, że wiele małżeństw, gdyby stworzyć dla nich odpowiednie możliwości i poszerzyć świadomość, przyjęłoby dziecko, które zostało poczęte przez innych ludzi. Kampania zrodziła się w gronie członków Duszpasterstwa Diecezji Płockiej i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Chcemy wyjść do ludzi z pozytywnym przekazem, że adopcja jest ogromnym darem.
Czy hasło kampanii „Aborcja? – Adopcja! Dwie litery zmieniają wszystko” ma także pokazać problem aborcji?
Wybraliśmy takie hasło, bo jeśli porównamy ze sobą te dwa słowa: „adopcja”, „aborcja”, – to rzeczywiście różnią się tylko dwoma literami. Oba słowa są bardzo do siebie podobne, ale te dwie litery zmieniają wszystko. Przez tę grę słów chcemy pokazać ludziom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, że jest inna możliwość, że można urodzić dziecko, oddać je do adopcji i uszczęśliwić te pary małżeńskie, które mają problem z poczęciem. Nie chodzi nam o to, abyśmy skupiali się na aborcji, bo na szczęście w naszym społeczeństwie wzrosła świadomość, że aborcja jest grzechem, przestępstwem i czymś moralnie złym. Poprzez kampanię będziemy przypominać ludziom, że jest alternatywa. Jeśli zostałeś obdarowany dzieckiem i z różnych przyczyn go nie chcesz, jest wyjście, którym nie musi być aborcja i pozbycie się dziecka. Chcemy też zauważyć, że są rodzice, którzy adoptowali dzieci z zespołem Downa czy z innym upośledzeniem, że to też jest możliwe. Najpierw trzeba jednak podjąć decyzję o urodzeniu dziecka i oddaniu go do adopcji.
Jak będzie przebiegała ta kampania?
Nasza akcja będzie trwała od 8 grudnia do 25 marca na terenie całej diecezji. Do każdej parafii trafią specjalne plakaty i ulotki. Cztery miesiące będziemy promowali adopcję jako formę miłości do dziecka, którego nie przyjęli rodzice biologiczni. W tym czasie na trzech stronach internetowych będą się pojawiały informacje związane z adopcją. Ich zakres będzie bardzo szeroki, od świadectw rodziców, którzy adoptowali dzieci, po informacje, dokąd należy się udać, aby przysposobić dziecko. Te wiadomości będą udostępniane przede wszystkim na Facebooku, bo chcemy dotrzeć z naszą kampanią zwłaszcza do ludzi młodych. Cieszymy się, że w kampanii wspierają nas także „Gość Płocki” i dwie diecezjalne katolickie rozgłośnie radiowe. W naszą inicjatywę włączyły się również Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” oraz Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia”.
Kampania w internecie:
www.facebook.com/duszpasterstwo.rodzin www.facebook.com/duszpasterski www.facebook.com/CPPMetanoia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |