Odmówili ścigania za aborcyjną reklamę

Prokuratura w Wołominie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie zamieszczania przez Google Polska reklamy słowackiej kliniki aborcyjnej.

Doniesienie w tej sprawie złożył - jako prywatna osoba - starosta wołomiński Piotr Uściński.

Prokuratura jednak nie dopatrzyła się w umieszczeniu takiego ogłoszenia znamion czynu zabronionego, czyli nakłaniania lub pomocnictwa. Uznała, że samo ogłoszenie nie jest nakłanianiem, ponieważ nie jest to oddziaływanie na wolę innej osoby w celu skłonienia jej do określonego działania czy zaniechania. A do stwierdzenia pomocnictwa konieczne byłoby np. dostarczenia narzędzi do zabicia nienarodzonego dziecka, udzielenie rady czy informacji, jak tego dokonać.

Wobec tego Uściński poprosił o interwencję prezydenta, premiera, ministra zdrowia i sprawiedliwości.

Powiadomiona o sprawa została także Anna Andrzejewska, pełnomocnik ministra sprawiedliwości ds. konstytucyjnych praw rodziny. Jej zdaniem, prokurator podejmujący decyzję o odmowie wszczęcia śledztwa nie podjął żadnych czynności wyjaśniających, dlatego prokurator rejonowy może w tej sprawie skorzystać z uprawnień, jakie posiada w ramach nadzoru wewnętrznego.

Google tymczasem zdjął wspomnianą reklamę, uznając, że była ona niezgodna z zasadami reklamowymi firmy.

«« | « | 1 | » | »»
 • ortografia
  12.12.2013 09:56
  Niech wreszcie red. Dudała przestanie stawiac "byki" ortograficzne i stylistyczne. "Omówili", czy "odmówili". Bo złożę wniosek o posłanie Pana na kurs językowy. Nie po raz pierwszy, to sie zdarzyło.
 • Jaahquubel
  12.12.2013 10:27
  A nawoływanie do popełnienia czynu zabronionego? Jest chyba takie pojęcie w polskim prawie?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.