Gdzie jest św. Mikołaj? Nie ma wątpliwości, że w niebie. Ale jako święty ciągle działa na ziemi, ucząc nas radości z obdarowywania. Wie o tym coraz więcej dzieci.
W wielu parafiach organizowane są spotkania ze św. Mikołajem. Dzieci obdarowywane są prezentami, śpiewane są kolędy. Tak również dzieje się w olsztyńskiej parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej. – Chcemy w ten sposób przypomnieć, że obdarowywanie kogoś jest czymś szlachetnym i dobrym, i sprawia radość. Podczas Mszy św. wszystkie dzieci otrzymały czekoladę. Tylko na Eucharystii dla dzieci rozdaliśmy ich ponad 700 – mówi ks. Marian Matuszek, proboszcz parafii.
Zadowolenie z życia
Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie zrodzona przy tej okazji inicjatywa. – Podczas spotkania z Radą Osiedla Pieczewo, która jest fundatorem czekolad, powstał pomysł, żeby przy parafii stworzyć całoroczny Dom św. Mikołaja – mówi ks. Marian. W domu parafialnym zostanie w tym celu wyznaczona i przygotowana sala. – Chcemy nieść radość, obdarowywać dzieci czymś, co przyniesie im zadowolenie z życia. Nasze działania skierujemy przede wszystkim do dzieci z uboższych rodzin – wyjaśnia proboszcz. Podkreśla, że nie chodzi tu wyłącznie o dary materialne, ale duchowe, zorganizowanie dzieciom wolnego czasu, wspólne wyjazdy nad morze i w góry. – Ale nie tylko. Bo przecież mamy i w Olsztynie do dyspozycji lodowisko, jeziora. Latem możemy popływać żaglówką, a zimą na bojerach. Chcemy też zabrać dzieci do filharmonii czy teatru lalek – wymienia ks. Marian. Planowane są również wspólne zabawy, gry i turnieje oraz zajęcia sportowe w sali gimnastycznej.
Dzieci listy piszą
Dzieci z parafii wiedzą już, że św. Mikołaj przeprowadził się do Olsztyna. Piszą do niego listy, wysyłając je pod adresem parafii Matki Bożej Fatimskiej (ul. Bajkowa 15, 10-696 Olsztyn). – Na listy do św. Mikołaja odpowiada św. Mikołaj – żartuje ks. Marian. – W tę inicjatywę włącza się coraz więcej osób i instytucji. Mamy wolontariuszy, którzy chętnie odpisują na te listy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrealizować marzeń dzieci, proponujemy im coś innego – wyjaśnia proboszcz. Nie ukrywa zadowolenia, że już niedługo jedno z życzeń chorego chłopca zostanie spełnione. W akcję włączyli się studenci, młodzież i osoby starsze. – W najbliższym czasie zorganizujemy również szkolenie dla świętych Mikołajów. Chodzi o to, aby byli oni przygotowani do opieki nad dziećmi i organizowania im różnych zabaw. Będą czytać dzieciom bajki, zabawiać je – dodaje ks. Marian.
Dzieci dzieciom
W niedzielę 12 stycznia o godz. 18 w kościele parafialnym odbędzie się koncert charytatywny. Wystąpi chór działający przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego pod dyrekcją prof. Benedykta Błońskiego. – Chcemy podczas tego koncertu zebrać ofiary na całoroczny Dom św. Mikołaja. Bo przecież z jego funkcjonowaniem wiążą się koszty. Trzeba kupić koperty i znaczki, by móc odpisać na każdy list. Trzeba opłacić transport dzieci. Na koncert są zaproszeni ci, którzy patronują akcji. Zapraszam wszystkich, którzy chcą wesprzeć tę inicjatywę, a przy okazji wysłuchać wspaniałego koncertu chóru – mówi ks. Matuszek. Na koncercie wystąpią również dzieci z parafialnej scholi „Maryjne Słowiki”, prowadzonej przez Magdalenę Kowalewską.
– Podczas uroczystości Świętej Rodziny zorganizowaliśmy wspólne rodzinne kolędowanie. Wystąpiły dzieci, młodzież i nasz parafialny chór „Magnificat”. Wtedy prof. Błoński wpadł na pomysł, że jeśli planowany koncert prowadzonego przez niego chóru ma taki szczytny cel, to dobrze by było, żeby oprócz niego wystąpiły dzieci. Bo one włączą się w ten sposób w pomoc swoim rówieśnikom. Dzieci dzieciom – wyjaśnia ks. Marian. Kiedy pyta się dzieci, gdzie mieszka św. Mikołaj, można usłyszeć różne odpowiedzi. Że w Laponii, gdzieś daleko, nieliczni mówią, że w niebie. Ale w Olsztynie już niedługo dzieci będą wiedzieć, że św. Mikołaj mieszka w ich mieście, w kościele przy ul. Bajkowej, że odpisuje na listy, spełnia marzenia i robi wszystko, by nieść innym dobro, by otworzyć serca na drugiego człowieka.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |