Kard. Baldisseri: od dobra małżonków do dobra rodziny

Do tej pory prawo kościelne koncentrowało się bardziej na małżeństwie niż na rodzinie. Trzeba tu teraz przesunięcia akcentów. Wskazał na to sekretarz generalny Synodu Biskupów kard. Lorenzo Baldisseri w czasie prezentacji książki „Osoba i małżeństwo: tajemnica, refleksje i życie”.

Przypomniał on, że choć od zawsze Kościół dużą troską obejmuje rodziny, to tej pory jednak mówiono głównie o roli i znaczeniu małżeństwa.

„Akcent chcemy postawić teraz na rodzinie. Nie jest ona tylko związkiem dwóch osób. W małżeństwie łączy się kobieta i mężczyzna we wspólnym planie zbudowania rodziny, która tworzy się w pełni wraz z przyjściem na świat dzieci – mówi kard. Baldisseri. - Rodzina jest więc czymś więcej niż małżeństwo, i tak dzieje się również na płaszczyźnie prawa. Wiele mówi się o bonum coniugum, czyli dobru małżonków, teraz trzeba postawić większy akcent na bonum familiae.  Jesteśmy obecnie na etapie międzysynodalnym i jest wiele kwestii, które należy pogłębić i lepiej zrozumieć. Pomaga w tym m.in. rozesłany kwestionariusz. Pozwoli on nam lepiej zrozumieć, co na tematy dotyczące rodziny myśli lud Boży na całym świecie, a co za tym idzie, pozwoli to zyskać ojcom synodalnym więcej elementów do wypracowania odpowiednich linii duszpasterskich”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama