Samodzielność cenzurowana?

Jak umiejętnie uczyć tej samodzielności, by z jednej strony naprawdę nie wyrządzić krzywdy dziecku, a z drugiej też… nie podpaść wszechwiedzącym urzędnikom?

Pewne małżeństwo ze Stanów Zjednoczonych zostało oskarżone o zaniedbywanie dzieci. Urzędnicy patrząc im na ręce, stwierdzili, że rodzice nie dość dobrze opiekują się własnymi dziećmi, 6-letnią córką i 10-letnim synem. Dlaczego? Bo pozwalali im na samodzielną zabawę na placu zabaw oddalonym od domu o kilometr. Mimo że władze (zawiadomione przez przygodnych obserwatorów) zabroniły podobnych praktyk, rodzice nie zamierzają ustąpić. Wynajęli prawnika i będą skarżyć policję i pomoc społeczną po tym, jak dzieci zostały siłą ściągnięte z placu zabaw i przez 5 godzin były przetrzymywane najpierw na komendzie, potem w izbie dziecka. Przez ten czas nawet ich nie nakarmiono. Służby nie poinformowały też rodziców o zaistniałej sytuacji. Rodzice w tym czasie, przerażeni długą nieobecnością dzieci, przeszukiwali okolicę. Nigdy się bowiem nie zdarzyło, by dzieci nie wracały do domu tak długo. Jak mówią rodzice: są wychowane odpowiedzialnie i można im ufać. Co będzie dalej? Być może rodzicom odebrane zostaną prawa rodzicielskie, natomiast dzieci zostaną „zaopiekowane” przez „wykwalifikowane” służby. Współczesny trend jest taki, że to urzędnicy mają więcej praw w stosunku do dzieci niż rodzice. Ta historia budzi wiele pytań. Po pierwsze – o granice ingerencji urzędników w życie konkretnych rodzin. Po drugie – o współczesne trendy w wychowywaniu dzieci. Być może wielu z nas również zgorszyła postawa amerykańskich rodziców. Bo nigdy nie pozostawili dzieci nawet na chwilę bez opieki. Z drugiej strony przecież, gdy pamiętamy swoje dzieciństwo, mało którego 10-latka rodzice niańczyli w... piaskownicy. I ogromna większość z nas nie tylko nie zrobiła sobie krzywdy, ale wyrosła na osoby samodzielne i odpowiedzialne. Czy dzieci współczesne, które bywają zbyt mocno otoczone rodzicielskimi skrzydłami, mają szansę na wchodzenie w samodzielność? I jak umiejętnie uczyć tej samodzielności, by z jednej strony naprawdę nie wyrządzić krzywdy dziecku, a z drugiej też… nie podpaść wszechwiedzącym urzędnikom? Czasem można odnieść wrażenie, że wychowanie współczesnych małoletnich w cieplarnianych warunkach jest dużo bardziej skomplikowane i utrudnione niż życie małoletnich dwadzieścia lat temu. Na trzepaku, na huśtawkach, na całego.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • sasanka
  24.04.2015 07:34
  1) Tam gdzie ci państwo mieszkają prawo wyraźnie stanowi, że dzieci w tym wieku NIE mogą przebywać bez nadzoru, bo to grozi karą. Ci ludzie z premedytacją NIE przestrzegają prawa, powinni więc zostać ukarani, sami się o to proszą. Czyżby nie znali obowiązujących przepisów? Dołączyli dzieciom karteczki "Jesteśmy dziećmi z wolnego chowu" i uważają , ze to jest zabawne?

  2)Też mam dzieci i wg mnie NIE jest normalne aby 6-latka i 10-latek bawili się w oddaleniu od domu aż O KILOMETR. Jak miałam 6 lat, to moja mama widziała mnie z okna na pacu zabaw, nie wolno mi było znikać jej z zasięgu wzroku, tak samo ja wychowuję swoje dzieci. 6-latka to jeszcze małe dziecko. Ponadto powierzanie opieki 10-latkowi nad 6-latką jest głupotą i nieodpowiedzialnością rodziców.

  3) Ci państwo kuszą los. Ciekawe czy by się tak wymądrzali jakby ich dziecko ktoś wciągnął z tego placu zabaw do samochodu i odjechał.

  4) Nawet w Polsce dziecku wolno się samodzielnie poruszać po chodnikach (np. do szkoły) dopiero jak ukończy 7 rok życia. MY tego przestrzegamy.

  KODEKS DROGOWY - KARA ZA DZIECKO IDĄCE DO SZKOŁY (LINK)
  http://moto.wp.pl/kat,89554,title,Kodeks-Drogowy-kara-za-dziecko-idace-do-szkoly,wid,13922297,wiadomosc.html
 • Maluczki
  27.04.2015 14:01
  Samodzielność nie cenzurowana, tylko ZAKAZANA!
  Samodzielność, to droga do mądrości, a Polacy mają być głupcami, zgodnie z życzeniem naszych "przyjaciół" Niemiec, Rosji i Izraela, przy aprobacie, o zgrozo, duchownych katolickich.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.