RPA: priorytetem życie, nie zyski

Priorytetem musi być ludzkie życie, a nie zyski firm farmaceutycznych. W tym tonie episkopat Republiki Południowej Afryki apeluje do władz o zapewnienie potrzebującym dostępu do podstawowych leków.

Przypomina zarazem, że opatentowanie wielu lekarstw za granicą sprawia, iż stają się one nieosiągalne na afrykańską kieszeń. Szczególnie chodzi tu o lekarstwa na AIDS i na raka.

„Trzeba nowego elastycznego podejścia do stosowania praw własności intelektualnej, uwzględniającego możliwości i potrzeby krajów ubogich. Obecne zasady kompletnie zawodzą” – wskazuje przewodniczący Komisji Sprawiedliwość i Pokój południowoafrykańskiego episkopatu. Bp Abel Gabuza zauważa, że obecne działania ministerstwa zdrowia sprawiają, iż leki są dostępne tylko dla bogatych, a miliony ubogich w RPA nie mają do nich najmniejszego dostępu. Apeluje zarazem do ministra handlu, by podjął działania, które wybiorą ludzkie życie, a nie interes potężnych koncernów farmaceutycznych, dla których liczy się jedynie zysk.

Szacuje się, że jedna trzecia ludzkości nie ma dostępu do podstawowych lekarstw. Tylko z tego powodu umiera co roku 10 mln osób. Tytułem przykładu niemal jedna trzecia ludzi zarażonych wirusem HIV żyje w krajach najsłabiej rozwiniętych. Prawie co drugi potrzebował terapii antyretrowirusowej, jednakże tylko połowa potrzebujących miała dostęp do niezbędnych lekarstw.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.