Jedni mają już za sobą jubileusze, drudzy są dopiero na początku drogi lub się do niej przygotowują. Bez względu na staż, by być szczęśliwą parą, muszą się natrudzić.
Życie w biegu, stresie, zapracowaniu, różne mniejsze i większe kłopoty nie sprzyjają pogłębianiu więzi międzyludzkiej, nie mówiąc już o małżeńskiej. Długie narzeczeńskie rozmowy po ślubie z roku na rok przechodzą w zdawkową wymianę informacji: co, gdzie, za ile. Dyskusje często sprowadzają się do lakonicznych stwierdzeń typu: „w porządku” lub zamierają całkowicie. Czy jest jakiś patent, by zapobiec tego typu rutynie?
Łaska działa
Mariola i Marcin Demkowscy, małżeństwo z Lublina należące do wspólnoty Chemin Neuf i odpowiedzialne w Polsce za formację małżeńską Kana, przekonują, że podstawą sukcesu jest wzajemne zaufanie i komunikacja. – Z tym pierwszym, mam wrażenie, jest łatwiej, natomiast dobre komunikowanie się małżonków to jest dopiero prawdziwe wyzwanie – śmieje się Marcin. Zdaniem Marioli i Marcina małżeństwo trzeba codziennie pielęgnować. – Najlepiej poprzez drobiazgi – podkreślają. – Pamięć, uśmiech, gest czułości. No i nigdy się nie poddawać, bez względu na to, jak jest w danym momencie trudno. W końcu nie jesteśmy sami, łaska sakramentu działa realnie i jesteśmy przekonani, że wierność i ta łaska są w stanie uzdrowić każde małżeńskie zranienie.
Mariola i Marcin sami kilka lat temu brali udział w nietypowych rekolekcjach dla małżeństw „Sesja Kana”, organizowanych przez wspólnotę Chemin Neuf. – Kana dla nas była pewnego rodzaju rewolucją małżeńską – mówi Marcin. – Może nawet bardziej jest rewolucją niż była, bo przeżyliśmy ją prawie 10 lat temu, a ona cały czas przynosi owoce. Powoduje, że chcemy na nowo walczyć o naszą małżeńską jedność. Chcemy iść dalej razem, wspólnie podejmować trudności, które pojawiają się pomiędzy nami, i stawiać im czoła. Nie opieramy się przy tym tylko na sobie, ale staramy się naprawdę do naszego związku zapraszać Jezusa.
Widzę Cię, słucham Cię!
O tym, jak ważne jest dobre przygotowanie do małżeństwa, wiedzą Agnieszka i Daniel Capałowie, którzy we wspólnocie Chemin Neuf odpowiedzialni są za formację narzeczonych. Spotkania dla narzeczonych, jakie proponuje wspólnota, to kilkutygodniowy cykl zakończony weekendem. Tematy są bardzo różne: powołanie do małżeństwa, komunikacja, seksualność, przebaczenie i pojednanie.
– Dotykamy wszystkich wymiarów małżeństwa: cielesnego (etyka seksualna), psychicznego (budowanie relacji) i duchowego (jedność ciała i ducha) – wyjaśnia Agnieszka Capała. – Przygotowując narzeczonych do małżeństwa, stawiamy pytania, na które każdy sam musi sobie odpowiedzieć. My staramy się jedynie pomóc im poznać siebie, wypowiedzieć w parze swoje oczekiwania, zranienia, trudności.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |