Niech UE uchwali, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny!

W kwietniu bieżącego roku w całej Europie ruszyła elektroniczna zbiórka podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską (EIO) Mama, Tata i Dzieci.

Ma na celu zdefiniowanie małżeństwa i rodziny na potrzeby dokumentów unijnych. Instytut Ordo Iuris wspiera inicjatywę oraz zapewnia jej europejską infrastrukturę, łącznie z przeprowadzeniem procedury certyfikacyjnej prowadzonej przez polskie władze.

Nowa Europejska Inicjatywa Obywatelska Mama, Tata i Dzieci została zgłoszona Komisji Europejskiej w dniu 11 grudnia 2015 r. Jest to obywatelska odpowiedź na zwiększającą się dowolność Unii Europejskiej (dalej: UE) w kształtowaniu pojęć małżeństwa i rodziny we wspólnotowych aktach prawnych. Projekt ten jeszcze przed rejestracją spotkał się z nieprzychylną opinią Komisji Europejskiej. 

Europejska inicjatywa ustawodawcza Mama, Tata i Dzieci dąży do tego, by UE przyjęła definicję małżeństwa i rodziny, które zastosowane byłyby we wszystkich unijnych aktach prawnych. Pozostawia ona jednocześnie swobodę kształtowania regulacji prawnych dotyczących małżeństwa i rodziny w sferze kompetencji Państw Członkowskich.

Projekt rozporządzenia przedstawiony w ramach inicjatywy przewiduje, że małżeństwo to związek jednego mężczyzny i jednej kobiety, a słowo rodzina obejmuje małżonków, potomstwo osoby i/lub małżonka oraz bezpośrednich krewnych w linii wstępnej osoby lub małżonka. Definicje te dają wyraz temu, co łączy porządki prawne wszystkich Państw Członkowskich. W konsekwencji, będą one w stanie samodzielnie zapewnić poszanowanie artykułu 9 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Zgodnie z ramami prawnymi mechanizmu europejskiej inicjatywy obywatelskiej konieczne jest pozyskanie minimum miliona głosów poparcia w ciągu 12 miesięcy. Podpisy muszą zostać zebrane w co najmniej jednej czwartej Państw Członkowskich, z zastrzeżeniem minimalnej kwoty przypadającej na dane państwo.

Elektroniczne głosy poparcia można składać online. Więcej informacji na stronie www.mamatataidzieci.pl, gdzie można również pobrać formularz. Podpisane formularze w formie papierowej należy wysłać na wskazany na stronie internetowej adres. Arkusze różnią się w poszczególnych krajach, należy upewnić się, że wybrany został właściwy arkusz dla danego kraju.

«« | « | 1 | » | »»
 • Serena
  26.04.2016 13:43

  Podpisalam wszystkimi 4 konczynami ;-)) i polecilam uwadze rodziny, znajomych i przyjaciol.

 • Takitam
  28.04.2016 13:06
  Co za czasy!!! Żeby trzeba było UCHWALAĆ takie rzeczy???!!! Równie dobrze należałoby uchwalić, że grawitacja działa w dół, a nie w górę, albo na boki... Co za debile siedzą w tym chorym parlamencie Europy...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.