Spotkania Małżeńskie zatwierdzone

Spotkania Małżeńskie zostały definitywnie zatwierdzone przez Stolicę Apostolską – poinformował KAI Jerzy Grzybowski, który, wraz żoną Ireną, jest współzałożycielem ruchu. Spotkania uzyskały status międzynarodowego stowarzyszenia wiernych mającego osobowość prawną w Kościele rzymskokatolickim.

Stosowny dekret podpisał 15 sierpnia br. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kard. Stanisław Ryłko. Wcześniej ruch był już zatwierdzony na pięć lat „ad experimentum”.

W dekrecie zaznacza się, że podstawową formą działalności Spotkań Małżeńskich są trzydniowe zamknięte rekolekcje, podczas których mąż i żona, pod kierunkiem trzech par małżeńskich i księdza, animatorów Stowarzyszenia, są zachęcani do zastosowania warsztatów dialogowych, opartych na nauczaniu Kościoła, zmierzających do odkrycia na nowo rodziny jako komunii osób inspirowanych wzajemną miłością.

„Oprócz Rekolekcji Podstawowych, Stowarzyszenie oferuje również kursy przygotowawcze do sakramentu małżeństwa i może wprowadzać inne formy działalności zgodnie z charyzmatem Stowarzyszenia” – czytamy w dekrecie.

W zatwierdzonym przez Stolicę Apostolską Statucie Stowarzyszenia, zapisane jest m.in., że „prace Stowarzyszenia zmierzają ku pogłębieniu rozumienia, a także przeżycia istoty sakramentu małżeństwa (…) Dialog jest zaakceptowany przez członków Stowarzyszenia jako ich droga duchowości.”

W Spotkaniach Małżeńskich w ciągu ponad 30 lat funkcjonowania wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Spotkania Małżeńskie okazały się szczególnie owocne dla małżeństw przezywających kryzys, jednakże rekolekcyjna propozycja skierowana jest do wszystkich małżeństw, które chcą, by ich miłość rozwijała się.

W latach 1978-2009 założone w Polsce Spotkania Małżeńskie przeprowadziły ok. 1600 warsztatów rekolekcyjnych dla małżeństw, w których uczestniczyło ok. 16 tysięcy małżeństw. Natomiast w prowadzonych przez Ruch Wieczorach dla Zakochanych i Rekolekcjach dla Narzeczonych ok. 12 tys. par przygotowało się do sakramentu małżeństwa.

Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).

Założycielami Spotkań Małżeńskich są Irena i Jerzy Grzybowscy. Ruch prowadzi rekolekcje dla małżeństw, które mają służyć odnowieniu i pogłębieniu ich więzi, a także rekolekcje dla narzeczonych, przygotowujące ich do małżeństwa. Rekolekcje te prowadzą animatorzy, którymi są wspólnie małżonkowie i księża.

Ruch Spotkań Małżeńskich rozwinął się także w krajach środkowej i wschodniej Europy, rządzonych do niedawna przez reżimy komunistyczne.

«« | « | 1 | » | »»
 • elf
  29.08.2009 23:40
  skoro przez 30 lat przygotowali 12000 par to miesięcznie 30 par, a to już niewiele, takie wyniki mają co przyzwoitsze parafie... ciekawe dlaczego od 30 lat pan Grzybowski jest ciągle przywódcą, niezmiennie ? kto jest duchowym opiekunem stowarzyszenia ze strony KK ? jakie kompetencje mają prowadzący rekolekcje ? i czy to są w ogóle rekolekcje ?!! Co tak naprawdę zatwierdziła Stolica Apostolska ?!!
 • Paweł W.
  31.08.2009 22:57
  Drogi elfie, skąd ten zjadliwy ton komentarza? I ta nieścisłość w treści? Może jakieś zadawnione zranienie?
  Wolę być wdzięcznym Panu Bogu za to, że są ludzie, którzy trudzą się dla innych ludzi! Aby się "wylewała" rzeka dobra. A choćby ich dziełem życia było aż tylko jedno uratowane małżeństwo, to zapewniam, że warto byłoby żyć. Ludzka dusza ma wartość bezcenną w oczach Boga. A przecież w małżeństwie są aż dwie dusze! Życzę powodzenia w uratowaniu chociaż jednej pary.
  Pozdrawiam
 • Gość
  06.03.2016 19:20
  Skorzystaliśmy z żoną kiedyś z tych rekolekcji, to było 21 lat temu. Dowiedzieliśmy się tam rzeczy, które pomogły nam zażegnać niejeden kryzys. Polecam każdemu małżeństwu, nie tylko temu, które boryka się z problemami. Pozdrawiamy serdecznie organizatorów i życzymy dalszych owocnych lat w służbie małżeństwa i rodziny. Staszek i Marlena.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.