Zakaz handlu tylko w pierwszą niedzielę miesiąca?

Na początek najlepiej byłoby wprowadzić zakaz handlu tylko w pierwszą niedzielę miesiąca i obserwować efekty przez dwa lata - mówił minister finansów Paweł Szałamacha pytany w poniedziałek o ocenę projektu złożonego w Sejmie m.in. przez Solidarność.

Obywatelski projekt zakazujący handlu w niedziele w większości placówek handlowych w piątek złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w skład którego wchodzi Solidarność oraz inne organizacje społeczne, katolickie, pracownicze i pracodawców.

Szałamacha pytany o tę sprawę na antenie TVN24 zaznaczył, że są "ważkie argumenty pracownicze" przemawiające za jego wprowadzeniem i gospodarcze - jak grożący spadek obrotów - przeciwko.

"Ja jestem zwolennikiem tego, żeby wprowadzić takie rozwiązanie w odniesieniu do pierwszej niedzieli w miesiącu, obserwować przez dwa lata jego efekty na rynku, na podstawie twardych danych (...) i później być może wrócić do tematu" - powiedział. Dodał, że choć nie jest to rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich. Podkreślił, że rząd nie zajął jeszcze oficjalnego stanowiska wobec tego projektu.

Minister finansów pytany był także, czy obawia się o ocenę agencji Moody's, która 9 września ma zdecydować o ratingu Polski.

"Nie możemy żyć od ratingu do ratingu, mamy silne podstawy i w cieniu tych ratingów dalej się nie da żyć. My przechodziliśmy tę sytuację przed wakacjami: wszyscy czekali na decyzję agencji ratingowych. Spokojnie, fundamenty są przyzwoite, mamy dobre wyniki, jeśli chodzi o dochody podatkowe" - odparł. Jak dodał, "dochody z tych starych podatków, z VAT, akcyzy rosną bardzo przyzwoicie, powyżej 7 proc., jest bardzo silny rynek pracy".

Na pytanie, czy nierozwiązany konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na ratingi Polski powiedział, że sprawa Trybunału Konstytucyjnego leży poza jego kompetencjami. "Naturalnie, że to nie jest pozytywny element. Musimy to przetrwać" - mówił. Dopytywany, czy nie mógłby przyczynić się do rozwiązania konfliktu, powiedział, iż "ewidentnie nie chce zakończyć tego prof. Rzepliński".

"On całą energię jednak zużywa na to, żeby generować negatywne sygnały i tak pojmuje swoją rolę" - powiedział.

Odpowiadając na pytanie o obniżenie wieku emerytalnego mówił, iż zamiarem jest, "aby to weszło pod koniec przyszłego roku, w czwartym kwartale". Podkreślił, że we wstępnym projekcie budżetu na 2017 r. zapisano środki na ten cel.

Zapewnił, że działania w celu zwiększenia bazy podatkowej i uszczelnienia systemu poboru podatków przynoszą efekty. Podkreślił także wagę przyjętych rozwiązań informatycznych, jak centralny rejestr faktur, w zwalczaniu unikania opodatkowania.

Pytany, czy w 2017 r. są planowane podwyżki podatków, Szałamacha zdecydowanie zaprzeczył. "Nie będzie podwyżek podatków, utrzymamy natomiast stawkę VAT, tak jak kilkakrotnie mówiliśmy" - powiedział.

«« | « | 1 | » | »»
 • AWIK
  05.09.2016 10:10
  Myślę, że spokojnie my, katolicy już teraz możemy nie robić zakupów w niedzielę. Ja tak robię już od dawna. Bądźmy świadectwem dla innych, że tak da się żyć.
 • Ciekawy
  05.09.2016 13:19
  A co z kierowcami, policjantami, zolnierzami, strazakami, energetykami, lekarzami i pielegniarkami na dyzurach, maszynistami, pilotami, pracownikami kina, teatru, muzeum, co z ksiezmi? Oni nie maja prawa do tego zeby dzien swiety swiecic? Dlaczego tylko sprzedawcy?
 • Marek
  05.09.2016 13:20
  Najlepiej to wprowadzić zakaz we wszystkie niedziele i święta, i nic nie obserwować bo nie mam nic gorszego jak rozmieniać się na drobne. Panie Szałamacha, to jest męska decyzja - koniec kropka. W PRL- u w niedzielę dyżurowały tylko wybrane SAM-y i ludzie z głodu nie umierali. Natomiast jeżeli ktoś nie potrafi sobie zorganizować zakupu terakoty w tygodniu tylko w niedzielę to nich ma podłogę z betonu.
 • Gość
  05.09.2016 21:13
  A dlaczego nie wolno handlowac w pierwszy dzien tygodnia? BOG stworzyl niebo i ziemie w ciagu 6 dni a w 7 dniu odpoczywal i tym dniem byla sobota. Nawet jedno z przykazan mowi nam o odpoczynku w sobote,a niedziela jako pierwszy dzien tygodnia zostala ustanowiona dniem odpoczynku przez poganskiego cesarza Konstantyna,ktory na lozu smierci,majaczac w goraczce zostal ochrzczony i umarl nie wiedzac o tym.Przykazanie ustanowione przez Stworce wyraznie mowi nam o swietowaniu soboty.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.