Czy kredyty, benzyna i wakacje za granicą znowu będą tańsze?

Funt spadł poniżej 5 zł, dolar poniżej 4 zł a Euro poniżej 4,30 zł. Frank szwajcarski również jest bliski spadku poniżej 4 zł. Czy to początek silnego złotego?

Złoty zaczął łamać psychologiczne granice. Analitycy raczej tonują nastroje, nie przewidują silnego i długotrwałego umacniania się naszej waluty. Ale mocny złoty ucieszyłby wielu. Na pewno ludzi spłacających kredyty we franku szwajcarskim. Rząd nie wydaje się skłonny do pomagania w przewalutowaniu kredytu po korzystnym kursie, dlatego każdy spadek wartości szwajcarskiej waluty w stosunku do naszej jest jakimś wytchnieniem. Silny złoty ucieszyłby na pewno wszystkich, którzy planują wakacje za granicą, bo dzięki temu byłyby znacznie tańsze. Również zwolennicy innych rozrywek, zwłaszcza koncertów zagranicznych wykonawców, mogą z utęsknieniem czekać na umacnianie się polskiej waluty. Najwięcej gwiazd odwiedziło nas bowiem w okresie kolejnych rekordów wartości złotego. Silny złoty ucieszyłby robiących zakupy za granicą, a już na pewno kierowców, bo ceny benzyny też zależą od siły polskiej waluty.

Niewiele czynników wskazuje na powrót do okresu sprzed dziesięciu lat, kiedy dolar kosztował nieco poniżej 3 zł, a euro poniżej 4. Polska waluta jest w dużym stopniu zależna od wahań innych walut. Ale to właśnie czynniki zagraniczne mogłyby sprawić, że złoty zyskiwałby na wartości. Po pierwsze, Donald Trump chciałby osłabić dolara, aby wesprzeć amerykański eksport. Wiadomości z USA mogłyby ucieszyć polskich kierowców, gdyż obok taniejącego dolara moglibyśmy mieć taniejącą ropę. A to wpłynęłoby na ceny paliw na polskich stacjach. Po drugie, Brexit wpływa mocno na wartość funta i euro. Jeśli wychodzenie Wielkiej Brytanii z Unii będzie się przedłużać i prowokować konflikty, te dwie waluty będą słabły. A to nie ucieszy rodzin Polaków, którzy pracują w krajach Europy Zachodniej, gdyż wartość przesłanych do Polski pieniędzy będzie mniejsza. Nie ucieszą się też eksporterzy, którzy wysyłają swoje produkty głównie na rynki zachodnioeuropejskie.

Polska waluta niestety ma to do siebie, że nie kojarzy się ze stabilnością. Dlatego jej wartość rośnie, kiedy inwestorzy mają większą skłonność do ryzyka. A to ma miejsce w czasach dużo spokojniejszych niż obecne. W takich czasach, jak teraz, inwestorzy wolą kupować bezpieczne waluty, jak frank szwajcarski. Ale już podczas kryzysu gospodarczego z 2008 r. dało się zauważyć pewne zjawisko. Umacniały się wtedy takie waluty, jak czeska korona czy polski złoty. Zapewne miało to związek z dużo lepszą kondycją Czech czy Polski na tle reszty Europy. Może warto, aby właśnie w czasie zawirowań gospodarczo-politycznych Polska prezentowała się jako stabilny kraj o silnej gospodarce. Jest szansa, że w obliczu wciąż nie rozwiązanego kryzysu w strefie euro to nasza część Europy może być uznana za region stabilny. W może wtedy częściej będziemy gościć Red Hot Chili Peppers na Stadionie Śląskim, a tankowanie nie będzie nadmiernie osuszać naszych portfeli.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tobiasz
  07.02.2017 14:43
  To że złoty jest silny ma pewien plus w postaci tańszego paliwa ale to właśnie eksport towarów za granicę powoduje to że jesteśmy zamozniejsi ponieważ w kraju jest więcej pieniędzy do dyspozycji a większą ilość gotówki przyspiesza rozwój .czyli Jedno to sprzedaż polskich towarów za granicę a druga sprawa to krajowa konsumpcja. Kupując w sklepie polskie towary sprawimy że mamy w Polsce miejsca pracy oraz zatrzymujemy pieniądze w kraju.
 • Contral
  07.02.2017 15:17
  Problem z frankiem szwajcarskim polega na tym, że jego kurs jest za wysoki. Na co uwagę już zwracali sami Szwajcarzy.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.