1 października zaczynają obowiązywać nowe przepisy emerytalne. Z myślą o osobach, które przejdą na takie świadczenia, ZUS przygotował usługę „doradcy emerytalnego”. Jednak pojawili się i tacy, którzy traktują ją jako okazję do łatwego zarobku.
Kim jest doradca emerytalny? To pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mający pomóc przede wszystkim osobom, które w wyniku obniżenia wieku emerytalnego nabędą uprawnień emerytalnych. Usługa jest oferowana w całej Polsce od lipca tego roku. Niestety, ich działalność postanowili wykorzystać oszuści.
– Proceder jest prosty. Do przyszłego emeryta zgłasza się osoba, która oferuje korzystniejsze przeliczenie przysługującego świadczenia. Oczywiście operacja nie jest darmowa. Otrzymaliśmy takie sygnały od zaniepokojonych mieszkańców i dlatego postanowiliśmy przestrzec wszystkich. Nasi doradcy nie oferują usług, chodząc po domach – podkreśla Aldona Węgrzynowicz, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego.
– Osoby, które podszywają się pod pracowników ZUS, nie dysponują ani odpowiednią wiedzą, ani precyzyjnymi narzędziami, które pozwalają im spełnić obietnice. Prawdziwy doradca emerytalny ma wgląd w całą historię składek i zna procedury, które pozwolą ustalić najkorzystniejszy sposób obliczenia przysługującego świadczenia – dodaje A. Węgrzynowicz.
Najczęściej wybierana opcja
O tym, że mieszkańcy regionu są żywo zainteresowani swoimi przyszłymi emeryturami, świadczą statystyki. W województwie pracuje obecnie 53 doradców ZUS: 7 w Zabrzu, 8 w Bielsku-Białej, 9 w Chorzowie, Częstochowie i Sosnowcu. Największa liczba doradców oferuje swoją pomoc w Rybniku – 11 osób. Ich wskazówek zasięgnęło dotąd ponad 51 tys. osób. – Opcja doradcy emerytalnego była najczęściej wybieraną przez odwiedzających placówki klientów w tzw. biletomacie – uściśla rzeczniczka ZUS. – Jest nam niezmiernie miło, że przeważająca większość klientów ZUS chwali tę usługę.
Doradcy emerytalni pomagają wybrać najkorzystniejszy dla ubezpieczonego sposób wyliczenia przysługujących świadczeń. Odpowiadają również na wiele pytań. Najczęściej problemem jest wysokość emerytury przy dłuższej aktywności zawodowej. – Mówiąc wprost, czy warto rozważyć późniejsze przejście na emeryturę – precyzuje A. Węgrzynowicz. – Wysokość emerytury obliczanej według nowych zasad zależna jest między innymi od kwoty zwaloryzowanych składek zapisanych na koncie i subkoncie ubezpieczonego. Dłuższa aktywność zawodowa, opłacanie składek emerytalnych powoduje, że wzrasta kwota składek zapisanych na indywidualnym koncie danego ubezpieczonego, a tym samym wysokość przyszłej emerytury – odpowiada.
Nie ma wizyt domowych
Wątpliwości mnożą się z reguły przy skomplikowanej historii zatrudnienia, np. pracy w szkodliwych warunkach. Dlatego warto wybrać się do ZUS i szczegółowo omówić swoje wątpliwości. – W placówce ZUS, a nie w domu czy przez telefon – podkreśla rzeczniczka. – Wizyta pracownika ZUS w domach klientów możliwa jest tylko w dwóch przypadkach: gdy przeprowadzamy kontrolę wykorzystania zwolnień lekarskich lub przeprowadzamy kontrolę płatnika składek, jeśli siedziba firmy jest w tym samym miejscu, co adres zamieszkania płatnika. W tym drugim przypadku inspektorzy umawiają się z wyprzedzeniem. Natomiast kontrola zwolnienia jest przeprowadzana tylko w czasie choroby – przypomina A. Węgrzynowicz.
Co zrobić, kiedy zgłosi się do nas osoba z ofertą odpłatnego przeliczenia na nowo emerytury? Przede wszystkim zawiadomić policję, bo mamy do czynienia z oszustem. Warto też poinformować najbliższą placówkę ZUS.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |