Zwycięstwo katoliczki w Senacie USA

Przetrwała antykatolickie grillowanie i trwającą 176 dni obstrukcje parlamentarną - prof. Amy Coney Barrett została w końcu wybrana przez Senat USA na stanowisko sędziego sądu apelacyjnego. Ma on siedzibę w Chicago i obejmuje trzy dystrykty stanu Illinois i po dwa dystrykty stanów Wisconsin i Indiana.

W głosowaniu kandydatka prezydenta Donalda Trumpa otrzymała 31 października 55 głosów za i 43 głosy przeciw, co oznacza, że za było także troje senatorów opozycyjnej Partii Demokratycznej.

Sprawa prof. Coney Barrett stała się szczególnie głośna po senackim przesłuchaniu, w trakcie którego senatorowie demokratyczni Dianne Feinstein i Dick Durbin sugerowali, że katolicka wiara kandydatki może przeszkadzać jej w sprawowaniu urzędu sędziego. Sen Durbin wprost pytał kandydatkę, czy jest ortodoksyjną katoliczką (a ona to potwierdziła). Jak podkreślali komentatorzy, było to pogwałcenie art. 6 ust. 3 amerykańskiej konstytucji, który głosi, że "nigdy powierzenie w służbie Stanów Zjednoczonych jakiegoś urzędu lub funkcji publicznej nie może być uzależnione od wyznania wiary".

45-letnia Amy Coney Barret jest profesorem prawa na Notre Dame University. Dwa razy przyznano jej tam tytuł "Profesora Roku". Była też asystentką zmarłego już wybitnego sędziego Sądu Najwyższego USA Antonina Scalii. Mąż prof. Coney Barret, Jesse M. Barrett, także jest wysoko postawionym prawnikiem. Państwo Barrettowie mają siedmioro dzieci.

Oto nagrania senackiego grillowania prof. Coney Barrett:

Robert Kraychik Feinstein w/Barrett; 9-7-2017

LIVE ON-AIR NEWS Dick Durbin Appears to Illegally Grill Trump Judicial Nominee Over Her Religion

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama