Rolą instytucji pomocowych jest pozytywna ingerencja, aby zapobiegać cierpieniu w rodzinach.
W Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód Zespół Interdyscyplinarny w Lublinie zorganizował prelekcję, skierowaną do przedstawicieli zawodów medycznych, dotyczącą przemocy i jej zapobieganiu. Jedną z osób, które zabrały głos, była Edyta Kral-Leńczuk, sędzia i przewodnicząca V Wydziału Rodzinnego i Nieletnich tegoż sądu. – Ma ona dużą wiedzę i doświadczenie w zakresie procedury „Niebieskiej Karty” – mówi Adam Mołdoch, zastępca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej oraz przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy prezydencie miasta Lublin. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją, uczestnicy zadawali pytania i brali udział w dyskusji.
Nowe zjawiska
Zespół Interdyscyplinarny zajmuje się szeroko rozumianym przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie na terenie Lublina. Koordynuje działania wszystkich instytucji miejskich zajmujących się tą problematyką: sądu, policji, straży miejskiej, ośrodka pomocy rodzinie. – Okazuje się, że edukacja w tym zakresie musi być ciągle pogłębiana, stąd spotkanie dla przedstawicieli zawodów medycznych. Należy pamiętać, że mamy do czynienia z coraz to nowymi zjawiskami, niekiedy bardzo skomplikowanymi, wymagającymi niestandardowego podejścia. A poza tym przedstawiciele zawodów medycznych, w myśl ustawodawcy, należą do grona tych, którzy mogą wszczynać procedurę „Niebieskiej Karty”. Funkcja prewencyjna nie polega bowiem na tym, że lekarz lub pielęgniarka zgłaszają daną sprawę, bo zauważyli siniaki. W wielu przypadkach mamy do czynienia z przemocą psychiczną czy seksualną, których nie widać na pierwszy rzut oka. Ale po rozmowie z pacjentem pewne rzeczy mogą wyjść na jaw – tłumaczy A. Mołdoch.
Ostrożność i konsekwencja
Podczas konferencji w sądzie skupiono się na zagadnieniu komunikacji z pacjentem i konieczności zabezpieczenia czasu na indywidualną rozmowę z nim. – Trzeba pamiętać, że lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny to przedstawiciele zawodów zaufania społecznego. Do nich może zgłosić się więcej osób dotkniętych problemem przemocy niż do pracowników naszego ośrodka – dodaje przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego. Procedura „Niebieska Karta” wszczynana jest przez uprawnione służby, gdy istnieje podejrzenie, że dana osoba doświadcza przemocy. Ważne jest podejrzenie, funkcja prewencyjna. – Ustawodawca chciał, aby właściwe służby reagowały, zanim dojdzie do nieszczęścia. Procedura zakłada również, że musimy dane zjawisko zbadać – czy mamy do czynienia z konfliktem okołorozwodowym, czy z przemocą, aby nie dochodziło do nadużyć. To niewątpliwie ingerencja w życie rodzinne, ale pamiętajmy, że rolą instytucji pomocowych jest pozytywna ingerencja. W myśl ustawy – aby zapobiegać przemocy w rodzinie, dalszemu cierpieniu jej członków, izolować sprawcę od ofiary oraz zapewnić bezpieczeństwo dzieciom – tłumaczy Mołdoch.
Spotkanie w parafii
Niedawno na zaproszenie ks. proboszcza z parafii św. Maksymiliana Kolbego w Lublinie przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego spotkał się parafianami. Przedstawił główne informacje dotyczące funkcjonowania zespołu oraz wskazał, gdzie ofiary przemocy mogą szukać wsparcia. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem; wiele osób mogło wyjaśnić wątpliwości i poszerzyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa rodziny i jej członków. Jak mówi A. Mołdoch, istnieje możliwość zorganizowania takich spotkań w innych parafiach czy instytucjach.
Nie jest kolorowo
Ubiegłoroczny „Raport z badania. Diagnoza zjawiska przemocy w rodzinie w Mieście Lublin” wskazuje, że stosowanie przemocy wobec dzieci w procesie wychowania dotyczy prawie 70 proc. rodziców. Najczęstszą formą agresji wobec najmłodszych jest ośmieszanie przez rodziców, krzyk, nieadekwatne oczekiwania w stosunku do możliwości dziecka. Aż 7 proc. rodziców bije dziecko pasem, 5 proc. daje klapsy częściej niż raz w tygodniu. Raport wskazuje, że z przemocą domową spotkało się 89 proc. badanych. Aż 30 proc. rodziców stosuje ją wobec dzieci w formie groźby użycia przemocy. Specjaliści podkreślają ponadto, że wzrastająca ilość rozwodów będzie w jeszcze większym stopniu stanowić dla dzieci rozwodzących się rodziców coraz większe źródło bólu i cierpień. Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie dysponuje całodobowym telefonem zaufania dla osób potrzebujących pomocy lub wsparcia: tel. 81/ 534 60 60.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |