"Miłosierdzie opowiadane dzieciom"

Z cyklu: Jaką książkę warto przeczytać?

Bruno Ferrero po raz kolejny zaskakuje. To nie jest pierwsza książka autora, którą mogłam przeczytać. Niby dla dzieci, ale każdy dorosły znajdzie tu także coś dla siebie. Książka jest genialnie przemyślana. Każdy rozdział składa się z krótkiego opowiadania, przywołania gestów Jezusa i podpunktu "Już wiem, Panie Jezu!", czyli jak ja mogę okazywać miłosierdzie innym. Dzięki tej książce nasze maluchy mają możliwość zrozumienia, czym jest miłosierdzie i jak je okazywać.

Niektóre opowiadania będą dla nas znane, ale może warto je sobie przypomnieć. Chociażby to pt. "Gwoździe". Myślę, że niejednemu z nas czasem przydałby się taki eksperyment, który ojciec proponuje swojemu synowi. Ilekroć syn się na kogoś gniewał, miał wbić gwóźdź w płot. Gdy zrozumiał, że lepiej kontrolować swoją złość niż wbijać gwoździe, tata polecił mu wyjmowanie jednego gwoździa dziennie, gdy z nikim się nie pokłóci. Gdy w końcu wyciągnął wszystkie gwoździe, tata pokazał mu, że płot jest pełen dziur.

"Gdy się gniewasz na osoby, które kochasz, zadajesz im rany podobne do tych dziur. I chociaż za każdym razem będziesz te osoby przepraszać, to jednak rany pozostaną".

W podpunkcie "Już wiem, Panie Jezu!" jest bardzo mądre stwierdzenie: "Ludzie są bardzo delikatni i wrażliwi. Wszyscy nosimy na sobie etykietę z napisem: Ostrożnie, uwaga, łatwo zranić, towar delikatny". Są także wymienione cztery kroki w stronę przebaczenia i pięć niezbędnych etapów przebaczenia, o których trzeba pamiętać. I przypominajka na koniec: "Dla chrześcijan przebaczenie jest stylem życia". 

Z opowiadania "Kawałek drewna" dzieci dowiedzą się, dlaczego na ścianach wieszamy krzyż. W opowiadaniu "Poczta dla Marty" po raz kolejny uświadomimy sobie, że Chrystus przychodzi do nas w drugim człowieku. Myślę, że niejednego wzruszy opowiadanie "Decyzja klasy", które ukazuje, że miłosierdzie jest współczuciem.

"Współczuć to kochać tak, jak kocha Bóg, czyli Jego sercem. I właśnie to chrześcijanie powinni pokazywać światu".

Sądzę, że może was zaskoczyć ciekawe opowiadanie, a może legenda o Marcie, siostrze Łazarza i Marii. 

Książeczka zawiera także kilka myśli papieża Franciszka o miłosierdziu. Mamy wymienione również 7 uczynków miłosierdzia względem ciała i 7 uczynków miłosierdzia względem duszy wraz z krótkim wytłumaczeniem. Książka ma bardzo sympatyczną szatę graficzną. Ilustracje wykonał Vittorio Pavesio. "Miłosierdzie opowiadane dzieciom" może być całkiem niezłym prezentem np. z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Polecam. 


Bruno Ferrero, Miłosierdzie opowiadane dzieciom, Wydawnictwo Salezjańskie 2020

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg