Do nauki wygodny kąt

Miejsce do nauki jest bardzo ważne dla ucznia w każdym wieku. Za biurkiem dzieci spędzają sporo czasu, warto więc zadbać o odpowiednio dobrane meble i inne elementy ułatwiające skupienie i koncentrację.

Niezależnie od tego, czy edukacja jest zdalna, czy dzieci chodzą do szkoły, kąt do nauki jest niezbędny każdemu uczniowi. Zresztą i dorośli wykonujący swoje obowiązki zawodowe w domu mogą doświadczyć dyskomfortu pracy w miejscu ogólnodostępnym (kuchnia, jadalnia, salon). Na ogół panujący w nich rozgardiasz nie sprzyja wydajnej pracy i skupieniu. Tak samo jest z nauką.

Pokój dziecięcy, dzielony z rodzeństwem czy nie, powinien zawierać poza strefą zabawy i odpoczynku także strefę nauki. Wciąż powszechny zwyczaj odrabiania zadań przy stole w jadalni podczas gotowania posiłku czy aktywności innych domowników nie sprzyja koncentracji i skupieniu. Warto więc od pierwszej klasy uczyć dziecko w miarę możliwości samodzielnej nauki w najlepiej przystosowanym do tego celu miejscu.

Biurko + krzesło

Wybór odpowiednich do wieku dziecka mebli to wymóg nie tylko ze względu na komfort nauki, ale i odpowiednią postawę dziecka. Codzienne odrabianie lekcji przy źle dobranym pod względem wysokości blacie czy w niedostatecznym oświetleniu może spowodować wady wzroku i postawy. Warto zainwestować w dostosowane do wzrostu dziecka biurko i krzesło. Zanim pójdziemy na zakupy, trzeba dokładnie wymierzyć miejsce, gdzie chcemy biurko wstawić, oraz ocenić je pod względem oświetlenia. Najczęściej wybierane są miejsca w pobliżu okna. Trzeba pamiętać, że u osób praworęcznych okno powinno być umiejscowione z lewej strony, a u leworęcznych – z prawej, by dziecko, pisząc czy rysując, nie zasłaniało sobie światła. W przypadku rodzeństwa dobrym wyjściem może być duże biurko ustawione na środku pokoju (dzieci siedzą naprzeciwko siebie); wtedy część przyborów (kredki, nożyczki, kleje itp.) może być wspólna. Wybór miejsca uwarunkowany jest też cechami indywidualnymi dziecka, jedno może potrzebować więcej spokoju, aby się skupić, inne bez problemu uczy się w towarzystwie brata czy siostry.

W szerokiej ofercie biurek do nauki najbardziej praktyczne są meble z możliwością dostosowania ich wysokości, a czasem też kąta nachylenia blatu, do potrzeb i wzrostu ucznia. Przy takim wyborze przez kilka lat biurko „rośnie” razem z dzieckiem. Optymalnie, gdy blat ma minimum 120 cm długości i 60–90 cm głębokości. Dobrym wyjściem jest zakup osobno blatu i szafki z szufladami do złożenia w jeden mebel. W razie zniszczeń daje to możliwość ewentualnej wymiany któregoś z elementów. Szuflady są bardzo praktyczne – nie trzeba „nurkować” w głąb szafki w poszukiwaniu zaginionego zeszytu czy książki.

Kolejnym ważnym meblem jest krzesło. Większość z tych przeznaczonych do pracy przy biurku ma odpowiednią regulację wysokości. Prawidłowo siedzący przy biurku uczeń ma wyprostowane, podparte o oparcie plecy, ma też możliwość trzymania stóp płasko na podłodze. Kolana i łokcie w trakcie pracy powinny być zgięte pod kątem 90 stopni. Krzesła obrotowe są wygodne, ale mogą rozpraszać i obracać się w trakcie nauki, co powoduje, że dziecko będzie przyjmować czasami bardzo oryginalne pozycje. Jeśli ma podłokietniki, powinniśmy dobrać ich wysokość tak, aby mogły schować się pod blat.

Oświetlenie

Bardzo ważnym elementem wyposażenia biurka jest lampka. Najlepsze są te z ruchomym ramieniem i kloszem umożliwiającym dostosowanie kąta padania światła na książkę, rysunek czy komputer. Jeśli blat jest zbyt mały, małą lampkę biurkową można zastąpić większą, podłogową.

Światło naturalne wpadające przez okno ma różne natężenie w zależności od pory dnia i kierunku, z którego przychodzi. Zbyt intensywne światło wpadające z południowej strony może przeszkadzać w nauce, a momentami wręcz oślepiać. W takiej sytuacji przydatne są żaluzje, rolety lub zasłonki.

Myśląc o oświetleniu, warto od razu zaplanować ilość gniazdek potrzebnych dziecku teraz i w przyszłości – z czasem uczeń zaczyna korzystać z komputera, tabletu czy smartfona. Można zamontować od wewnętrznej strony biurka lub pod blatem listwę przedłużacza. Takie rozwiązanie pozwoli zachować większy porządek, a dziecko będzie miało łatwiejszy dostęp do wtyczek.

Akcesoria

Jest ich mnóstwo i wydaje się, że wszystkie są przydatne. Jak wybrać te, których dziecko rzeczywiście będzie potrzebować? W zależności od wieku i zainteresowań różne będzie wyposażenie biurka i przestrzeni wokół niego. Na pewno pomocne w utrzymywaniu porządku w przyborach są różnego rodzaju segregatory do szuflad, organizery na biurko czy listwy z możliwością wieszania pudełek lub kubełków na różne drobiazgi. Płytkie półki posegregowane w pudełkach to dobry wybór dla osób, które lubią rysować, malować i wykonywać inne twórcze prace.

Bardzo pożyteczne są maty ochronne na blat biurka. Wykonane z różnych materiałów pozwalają zachować blat we względnie dobrej kondycji przez dłuższy czas. Mata podłogowa, do kupienia w popularnych sieciówkach (często przezroczysta) zabezpieczy podłogę przed szurającym czy jeżdżącym na kółkach krzesłem.

Uczniowi przyda się też miejsce, gdzie będzie mógł wieszać ważne dla niego notatki, fiszki czy obrazki. Poza tablicami (materiałową, korkową i magnetyczną) w sprzedaży są także panele z perforowanej blachy czy metalowe kratki. Każda ma nieco inny system i stylistykę, ale służy przechowywaniu w widocznym miejscu ważnych informacji (np. planu lekcji, informacji o klasówkach czy wzorów, dat i słówek do zapamiętania). To pomaga w nauce i wyrabia obowiązkowość. Dostępne są też farby kredowe i magnetyczne, za pomocą których uczniowską „tablicę ogłoszeń” można namalować na ścianie samodzielnie, aranżując odpowiednio przestrzeń.

Przy zakupie przyborów zawsze warto zastanowić się, które z nich będą naprawdę potrzebne; nie dublować kredek czy ołówków i jak najbardziej ograniczyć ich ilość. Na biurku ucznia rzadko panuje porządek. Ilość książek i zeszytów w zestawieniu z gadżetami może powodować chaos, rozpraszać i utrudniać utrzymywanie porządku.

Otoczenie

Samopoczucie ucznia w miejscu, gdzie może się uczyć, jest ważne. Dobrze posłuchać dziecka, dowiedzieć się, co lubi i jak chciałoby mieć urządzony kąt do nauki. Wybór designerskich, ale niekoniecznie praktycznych mebli nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nawet kolor ścian ma znaczenie i wpływa na koncentrację (lepszy będzie wybór jasnych, pastelowych barw). Jeśli w biurku nie mieszczą się wszystkie książki i zeszyty, dobrze jest postawić regał lub szafkę z miejscem na rzeczy związane ze szkołą i nauką.

I najważniejsza sprawa: samodzielne lub przy pomocy rodzica posegregowane i rozłożone książki, zeszyty i przybory. Uczeń sam powinien wiedzieć, co gdzie ma swoje miejsce. Pozwoli to utrzymywać porządek i samodzielnie dbać o rzeczy szkolne oraz codziennie pakować książki i zeszyty do tornistra. •

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama