Czując inaczej

Dzieci z autyzmem mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Potrzebują tylko odrobiny akceptacji i zrozumienia.

Szacuje się, że w Europie jedno na 100 dzieci rozwija się w spektrum autyzmu. Nie wiadomo, ile takich przypadków zdiagnozowano do tej pory w Polsce. Według różnych danych ta liczba waha się od 30 tys. do nawet 340 tysięcy. Jak wygląda życie rodziców dzieci z autyzmem? Jak są odbierani przez otoczenie? Jaka przyszłość czeka ich potomstwo? Wysłuchaliśmy historii kilkorga z nich.

Wciąż wierzymy

Kuba ma 2 lata i 10 miesięcy. Uczy się czytać, naśladuje odgłosy zwierząt, chętnie układa puzzle. Jeszcze rok temu rodzice byli przekonani, że rozwija się prawidłowo. Z czasem jego zachowanie stało się jednak niepokojące. – Gdy wracałam z pracy, zawsze tryskał radością, a od pewnego momentu przestał nawet spoglądać w moją stronę. Zauważyliśmy, że nie ma potrzeby spędzania czasu z innymi ludźmi. Gdy szliśmy na plac zabaw, nie zauważał rówieśników, mogliby dla niego nie istnieć. Trochę poczytałam i pomyślałam, że to może być autyzm – mówi Jolanta Tujaka, mama chłopca.

Kuba przeszedł badania w trzech niezależnych ośrodkach. We wszystkich na podstawie obserwacji potwierdzono u niego autyzm dziecięcy. Podejrzewano także upośledzenie umysłowe. Ta wiadomość wywróciła życie rodziny do góry nogami. – Mój mąż postanowił zrezygnować z pracy i opiekować się synem. Nasze życie kręci się teraz wokół wizyt u specjalistów – opowiada pani Jolanta.

Po około 9 miesiącach terapii metodą krakowską (jej celem jest budowanie języka w umyśle dziecka oraz nauka komunikacji) diagnoza została zmieniona na zespół Aspergera, który uchodzi za łagodniejszą formę autyzmu. Zdaniem pani Jolanty to dowód na to, że terapia przynosi efekty. – Wiem, że autyzm nie jest uznawany za chorobę i według naukowców nie można go wyleczyć. Być może to szalone, ale my wciąż wierzymy, że się uda. Dlatego wprowadziliśmy także synowi specjalną dietę. Badania, które zrobiliśmy w USA, wykazały bowiem obecność w jego organizmie metali ciężkich. Nie brakuje głosów, że to właśnie one mogą powodować rozwój autyzmu, chcemy się ich pozbyć – mówi nasza rozmówczyni.

Potrzeba akceptacji

Dominik ma 7 lat. Lubi jeździć na rowerze, przytulać się do koni, śpiewać i słuchać muzyki. Jego największą pasją jest jednak teatr. Samodzielnie przygotowuje choreografię i odgrywa różne scenki przed swoją rodziną. W przedszkolu wygrał nawet konkurs recytatorski. Dzisiaj aż trudno uwierzyć, że do 3. roku życia praktycznie nie mówił. Lekarze stwierdzili, że to autyzm. – Dominik miał wtedy 4 lata. Pewne symptomy tego zaburzenia widzieliśmy już wcześniej. Syn miał nie tylko problemy z mówieniem, ale także rzadko reagował na swoje imię. Był zamknięty w swoim świecie, bawił się samochodami, układał rzeczy według kolorów, niewiele więcej go interesowało – opowiada Ewelina Rozpara, mama chłopca.

Dzięki regularnej pracy z logopedą i psychologiem oraz wyjazdom na turnusy terapeutyczne Dominik jest dzisiaj na takim samym poziomie rozwoju jak jego rówieśnicy. Nie ma większych problemów z przyswajaniem wiedzy. Pewne zachowania wyróżniają go jednak spośród innych dzieci, np. gdy jest zbyt głośno, musi natychmiast zatykać uszy. – Szybko zorientował się, że coś jest nie tak i zapytał nas, dlaczego jest inny. Postanowiliśmy powiedzieć mu o autyzmie. Wytłumaczyliśmy, że nie jest dziwny, tylko inaczej widzi, czuje i słyszy. Porozmawialiśmy o tym także z rodzicami jego kolegów z klasy i spotkaliśmy się ze zrozumieniem. Mamy nadzieję, że Dominik będzie akceptowany przez otoczenie i osiągnie samodzielność w dorosłym życiu – mówi pani Ewelina.

Do tej pory rodzicom udawało się łączyć pracę zawodową z opieką nad dzieckiem. Po wprowadzeniu nauczania zdalnego pani Ewelina musiała jednak zrezygnować z pracy. Pomimo trudności państwo Rozparowie są dobrej myśli. – Wiara dodaje nam sił. Widzimy, że Bóg stawia odpowiednich ludzi na naszej drodze. A Dominik codziennie przypomina nam o wieczornej modlitwie, to dla nas bardzo budujące – podkreśla mama chłopca.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg