Polska dla rodziny

Przedstawienie najważniejszych założeń polityki rodzinnej w Polsce i Europie oraz promocja Karty Dużej Rodziny w miastach i gminach będą głównymi tematami ogólnopolskiej konferencji „Polska dla rodziny”, która odbędzie się 26 września w Warszawie.

Organizatorami wydarzenia są Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” i Gmina Grodzisk Mazowiecki. Patronat nad spotkaniem objął prezydent Bronisław Komorowski. Prezentacja programu konferencji odbyła się dziś w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Jak zapowiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, wrześniowa konferencja będzie pierwszą z cyklu spotkań poświęconych omówieniu najważniejszych wyzwań polityki rodzinnej w Polsce. – Mamy nadzieję zainicjować tym spotkaniem ruch społeczny na rzecz korzystnej dla polskich rodzin polityki i zainteresować opinię publiczną tym, co zrobić, żeby rodzinie wychowującej dzieci w Polsce żyło się łatwiej – powiedziała. Polska należy do państw o najmniejszym wskaźniku dzietności w Europie. Według pesymistycznych prognoz, w 2050 r.

Polaków będzie o 20,5 proc. mniej niż obecnie. Nasze społeczeństwo systematycznie się starzeje, dodatkowo wielu młodych ludzi – potencjalnych rodziców i podatników – żyje na emigracji. W dalszej perspektywie może to być przyczyną spowolnienia gospodarczego i załamania się systemu emerytalnego. Dlatego wprowadzenie rozwiązań, które zachęcą Polaków do posiadania większej liczby dzieci oraz polepszą sytuację rodzin wielodzietnych, jest konieczne – wyjaśniała Krupska.

Dlatego podczas konferencji 26 września nastąpi przede wszystkim prezentacja funkcjonowania Karty Dużej Rodziny w metropoliach, miastach i gminach – opowiedzą o tym m.in. prezydenci Gdańska, Wrocławia i Warszawy oraz burmistrzowie Łowicza i Grodziska Mazowieckiego.

O działaniach polskich samorządów dla polepszenia sytuacji rodzin będą mówić m.in. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Na konferencji pojawią się też goście z zagranicy. O Karcie Dużej Rodziny jako istotnym elemencie polityki rodzinnej w Europie będzie mówił Raul Sanchez, sekretarz generalny Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dużych Rodzin (ELFAC). Natomiast Cecilia Greci, prezes Agencji Rodziny w samorządzie Parmy opowie o tym, co dla rodziny robią włoskie gminy.

Planowane są także wystąpienia metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z apelem do samorządów o wprowadzanie Karty Dużej Rodziny wystąpi Konstanty Radziwiłł, były prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, członek Związku Dużych Rodzin. Spotkanie zakończy dyskusja panelowa ekspertów z udziałem m.in. Zbigniewa Derdziuka, prezesa ZUS, dr. Stanisława Kluzy – przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, dr. Łukasza Hardta z Zespołu Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów i Joanny Krupskiej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POLSKA, RODZINA

Reklama

Reklama

Reklama