Pułapka na wolność

Niepokoją policyjne raporty: skala problemu narkotykowego rośnie i dotyka coraz więcej młodych ludzi.

Zdanych statystycznych policji za rok ubiegły wynika, że choć prawie we wszystkich kategoriach przestępstw tzw. szczególnie uciążliwych społecznie odnotowano spadki, to jednak liczba przestępstw narkotykowych z roku na rok jest większa. Ilość ujawnianych tego typu czynów rośnie systematycznie od 2000 r., kiedy to w Polsce wszczęto niecałe 6 tys. takich postępowań. Dla porównania w roku ubiegłym było ich już ponad 20 tys. Jak na tym tle wypadają Płock i Ciechanów?

Nawet piętnastolatki

Z lektury komunikatów Komendy Miejskiej Policji w Płocku wynika, że problem jest poważny. „Policjanci płockiej komendy codziennie zatrzymują osoby, które posiadają przy sobie środki odurzające. Operacyjni wiedzą, że młodzi ludzie, przy których znaleźli torebkę foliową z narkotykiem, to jedynie posiadacze zakazanych substancji, tak naprawdę chcą znaleźć plantatorów, hurtowników i dostawców”. „Płoccy kryminalni zlikwidowali nielegalną uprawę marihuany, zabezpieczyli ponad kilogram narkotyków i prawie 100 tabletek mefadronu (...) Na Wyszogrodzkiej w Płocku operacyjni zatrzymali volkswagena. Wewnątrz auta było dwóch mężczyzn i kobieta. W aucie funkcjonariusze znaleźli prawie 100 gramów kokainy. Kryminalni operacyjni ustalili, że narkotyki miały trafić do jeszcze innego mężczyzny z Płocka powiązanego ze środowiskiem miejscowych pseudokibiców”. To tylko niektóre przypadki spraw narkotykowych, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. W sprawach prowadzonych przez płockich policjantów najmłodsi sprawcy mieli kilkanaście lat, najstarsi około 50.

Na naszym podwórku

Piotr Jeleniewicz, rzecznik prasowy płockiej policji, podaje, że są prowadzone systemowe działania w zakresie walki z przestępczością narkotykową. Dowodzą tego działania policjantów z wydziału kryminalnego, których praca przynosi oczekiwane rezultaty. – Z roku na rok liczba przestępstw narkotykowych ujawnionych przez płockich policjantów systematycznie wzrasta. Wśród osób związanych z przestępczością narkotykową pojawiają się także nieletni sprawcy – mówi rzecznik płockiej policji. Podkreśla potrzebę współpracy policji i społeczeństwa, aby walka z tego typu przestępczością była skuteczniejsza.

– Płocka policja oczekuje przede wszystkim informacji dotyczących osób związanych z przestępczością narkotykową. Informacja może dotyczyć miejsca, gdzie młodzi ludzie mogą zażywać narkotyki, kto z młodych ludzi może posiadać substancje zakazane. Czekamy na sygnały od rodziców i pedagogów, ale również od mieszkańców płockich osiedli – dodaje Piotr Jeleniewicz. Podkreśla, że za posiadanie narkotyków prawo przewiduje do 3 lat więzienia, przy znacznej ilości substancji psychotropowych – do lat 8. – Trudno określić jednoznacznie rodzaj narkotyków w sprawach prowadzonych przez płockich policjantów. Pojawiają się: marihuana, amfetamina, heroina, kokaina, czyli właściwie wszystkie narkotyki wymienione w ustawie – dodaje rzecznik.

Na własny użytek?

W kwietniu większość klubów sejmowych opowiedziała się za uchwaleniem zmian w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii przewidujących możliwość odstąpienia od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. Przeciwny był tylko PiS, który uważał, że projekt w rzeczywistości daje możliwość legalizacji narkotyków. Pozostałe kluby przekonywały, że karanie drobnych konsumentów utrudnia penetrację środowisk zajmujących się handlem narkotykami. 26 maja prezydent Komorowski podpisał nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii przewidującą możliwość odstąpienia, w niektórych przypadkach, od ścigania za posiadanie małej ilości narkotyków. I tak, według zmiany uchwalonej przez Sejm – „można odstąpić od wszczynania postępowania przeciwko osobie posiadającej substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek (…) jeśli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczność popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości”. Teraz rzeczywistość weryfikuje zapisy ustawy, zwłaszcza realia szkół, dyskotek, imprez masowych, na których spotyka się młodzież i coraz młodsze dzieci, których krucha wolność zderza się z narkotykową pułapką.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama