Chleba naszego wyrzuconego

– Czy kupi mi pani bułkę z serem? – głodne oczy malca uciekają w bok. A ja przypominam sobie, że wczoraj spaliłam spleśniałą kanapkę...

Przerażające są dane na temat marnowania żywności w Europie i w Polsce. Tym bardziej że z drugiej strony dochodzą do nas informacje o gigantycznej skali głodu dotykającego co siódmą osobę na świecie. Dane te potwierdza najnowszy raport Polskiej Akcji Humanitarnej i Oxfam International. Ten dramat dotyka szczególnie dzieci. – Z naszych danych wynika, że liczba cierpiących z głodu dzieci w regionie śląskim dochodzi nawet do 20 tys. – mówi Jan Szczęśniewski, prezes Śląskiego Banku Żywności w Rudzie Śl. – Nie wystarczy kilka razy w roku przygotować paczki ze słodyczami, bo największy problem to stan permanentnego niedożywienia dzieci.

Brzuszek i główka to nie wymówka

Dziecko powinno zjadać minimum 5 posiłków dziennie – twierdzą dietetycy. Tymczasem pedagodzy i dyrektorzy szkół przyznają, że normą jest obecność na lekcjach uczniów, których jedynym posiłkiem w ciągu dnia jest obiad w stołówce. Dzieci przychodzą na lekcje, ale brakuje im energii, żeby normalnie w niej funkcjonować – nie potrafią się skupić, są pobudzone albo ospałe. – Czasem przychodzi do mnie dziecko i mówi, że boli je głowa, brzuch. Wstydzi się przyznać, że jest głodne – opowiada Halina Hypki, dyrektor Zespołu Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Radzionkowie-Rojcy. – Szkoła w porozumieniu z Ośrodkiem Pomocy Społecznej organizuje dla tych uczniów posiłki – śniadania i obiady. Szkolne programy dożywiania są jedyną szansą na posiłek wielu uczniów. Pozostają jednak dni wolne od szkoły, ferie, wakacje, kiedy dzieci pozostawione są same sobie.

– Banki Żywności dbają, by podopieczni mieli systematycznie dostęp do jedzenia – twierdzi prezes ŚBŻ. – Nasza akcja „Napełniamy talerzyk” owocuje tym, że ponad 3 tys. dzieci w śląskich szkołach zjada codziennie gorący posiłek. Szeroko realizujemy Europejski Program Pomocy Żywnościowej (PEAD), dzięki któremu docieramy do kilkudziesięciu najuboższych mieszkańców regionu. Niestety, rozporządzeniem Komisji Europejskiej z czerwca br., PEAD ma zostać ograniczony o ok. 85 proc., a więc zamiast 75 mln euro Polska w 2012 r. dostanie 17 mln euro na pomoc żywnościową. W konsekwencji, jeśli nie uda się zmienić rozporządzenia, w całej Polsce prawie 700 tys. osób – w tym tysiące ludzi ze Śląska – zostanie bez pomocy, która dziś pozwala im nakarmić dzieci.

Tony jedzenia do wyrzucenia

Podczas gdy skala głodu i ubóstwa się rozszerza, jedna trzecia wyprodukowanej Żywności marnuje się. 30 proc. kupionych towarów wyrzucamy do śmietnika, w najlepszym razie palimy. Tak wynika z przeprowadzonego przez Banki Żywności raportu „Nie marnuj jedzenia”. W Polsce wyrzucamy około 4 mln ton żywności rocznie, podczas gdy 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie! A marnujemy jedzenie na każdym etapie – od produkcji po konsumpcję. Najwięcej, oczywiście, wyrzucają duże sieci sklepów, hipermarketów. Według tych firm wymaga tego polityka bezpieczeństwa żywności. Obitych owoców, chleba „z wczoraj”, produktów, których data ważności dobiega końca, nie przeznacza się dla ubogich, tylko wyrzuca. Dlaczego? Z jednej strony zabraniają tego przepisy sanepidu, z drugiej – prawo nakazuje płacić podatek VAT od przekazania żywności na cele charytatywne. Więc bardziej opłaca się produkty zniszczyć.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja