Katolik trzyma poziom

To szkoła, która uczy, wychowuje, przygotowuje do życia - jednym tchem wymieniają zalety placówki. Uczniowie bielskiego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego Zgromadzenia Córek Bożej Miłości są dumni, że uczą się w jednej z najlepszych szkół regionu.

Na co dzień sami nazywają ją Katolikiem. Teraz uczniowie i nauczyciele przygotowują się do pierwszego jej jubileuszu: 10-lecia istnienia placówki. Jubileusz, choć niewielki, odwołuje się do ponad 120 lat tradycji szkół prowadzonych przez ZCBM w Białej. W 1909 r. staraniem zgromadzenia zbudowany został budynek szkoły, jednak po II wojnie światowej siostrom nie pozwolono prowadzić szkoły i odebrano gmach. Wróciły do niego dopiero po 2000 r. W 2001 r. rozpoczęły naukę pierwsze klasy katolickiego gimnazjum, a w 2002 r. – liceum. Dziś uczy się tu 372 uczniów, a nad ich edukacją i rozwojem duchowym czuwa 38 nauczycieli i 10 pracowników szkoły. Od grudnia 2002 r. dyrektorem jest s. Ines Domszy FDC, a od 2009 r. patronką szkół jest założycielka Zgromadzenia Córek Bożej Miłości – Matka Franciszka Lechner. – To do jej życiowego programu „Czynić dobro, nieść radość, prowadzić do nieba” z doskonałym skutkiem nawiązuje szkolna praca – podkreśla s. Domszy.

Wysokie notowania

Uczniowie Katolika często są finalistami i laureatami wojewódzkich konkursów przedmiotowych, odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W zestawieniach wyników egzaminacyjnych od lat są w czołówce. Tak było i w tym roku. – W tegorocznych egzaminach na 710 szkół gimnazjalnych w województwie śląskim nasi uczniowie zajęli w części humanistycznej szóste miejsce, w części matematyczno-przyrodniczej – ósme. Przed nami znalazły się szkoły z bardzo małą liczbą zdających. To wynik, który zarazem daje naszemu gimnazjum pierwszą lokatę wśród szkół Bielska-Białej i diecezji bielsko-żywieckiej – mówi z dumą s. Ines Domszy. – Cieszy też 15. miejsce w wynikach egzaminu z języka angielskiego, bo w zestawieniu widać wyraźnie, że wyprzedziły nas przede właściwie tylko szkoły dwujęzyczne, w których jest znacznie większa liczba godzin tego przedmiotu.

Świetnymi wynikami może się pochwalić także Liceum Ogólnokształcące ZCBM. Począwszy od pierwszych maturzystów z 2006 r. do dzisiaj wszyscy absolwenci otrzymali świadectwo dojrzałości, a wielu z nich osiągnęło na maturze wynik powyżej 80 proc.. To otworzyło im drogę na upragnione studia, a szkole dało miejsce w czołówce bielskich liceów.

Szkoła bez nudy

W granatowych bluzach, spodniach, spódnicach (żeby było schludnie!) chodzą na lekcje i na cotygodniowe apele i Msze święte. Mają swoje szkolne rekolekcje i comiesięczną Mszę dla rodziców. I znajdują czas na rozwijanie pasji. – Chodziłam w szkole na kurs tańca towarzyskiego i na kółko teatralne. Trenowałam pływanie i reprezentowałam szkołę na zawodach pływackich – wylicza Kasia Godula z trzeciej klasy gimnazjalnej. Nie brakuje chętnych na organizowane przez szkolny samorząd dyskoteki, ani na organizowane przez szkołę coroczne wyprawy nad morze czy wycieczki zagraniczne do Włoch, Austrii, Anglii. Wyjeżdżają systematycznie do teatrów, chodzą do kina. Organizują szkolne festyny rodzinne, dni otwarte. W szkolnym holu piętrzą się pokaźne foliowe worki pełne zakrętek. – Wszyscy zbierają je, by pomóc niepełnosprawnej osobie. Uczestniczymy też w kampanii Pola Nadziei i zbieramy fundusze dla hospicjum. Uczniowie chętnie angażują się jako wolontariusze, m.in. w PCK, organizując Szlachetną Paczkę czy Dzień Walki z Głodem – mówi s. Domszy.

Nasi absolwenci
S. Ines Domszy, dyrektor Gimnazjum i LO ZCBM

– Cieszą nas dobre wyniki egzaminów naszych uczniów,  i to, że z powodzeniem studiują na renomowanych wyższych uczelniach, nie tylko w Polsce. Naszą radością są też powołania kapłańskie: spośród naszych absolwentów pięciu wybrało tę drogę, a jeden z nich złożył już u benedyktynów w Tyńcu śluby wieczyste. Od początku naszym pragnieniem jest zapewnić uczniom warunki wszechstronnego rozwoju, intelektualnego i duchowego. I jesteśmy dumni, gdy okazuje się, że nasza szkoła jest katolicka nie tylko z nazwy.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Reklama