Podczas ćwiczeń i wspólnych debat uczyli się, jak pozytywnie oddziaływać na dziecko i w ten sposób wspomagać rodziców w procesie wychowawczym – wyjaśnia ks. Sebastian. Oba spotkania zorganizowała parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski. W planach jest już kolejne, które ma odbyć się po feriach zimowych.
Sala rajców w bolesławieckim ratuszu i aula parafialna w Polkowicach zapełniły się osobami, którym nie jest obojętne, jak i gdzie będą wychowywane ich dzieci.
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej kończy realizację programu wolontariatu międzypokoleniowego. Bolesławiec był jednym z miast, gdzie zorganizowano takie warsztaty oraz grupy wolontariuszy. To zasługa m.in. władz tamtejszej gminy i powiatu, bo zainteresowały się programem. Z okazji zakończenia szkoleń wolontariuszy zorganizowano specjalną sesję naukową, poświęconą problemom wychowania. Gościem honorowym spotkania był bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Przemawiali m.in. Alicja Grzelak z Dolnośląskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Specjalistycznej Poradni Rodzinnej im. św. Jozefa w Legnicy, o. Edward Kryściak z zakonu pijarów oraz Cezary Przybylski – starosta bolesławiecki.
Alicja Grzelak mówiła o nowej podstawie programowej wychowania do życia w rodzinie, którą można wykorzystać do odpowiedniego formowania młodych ludzi. O. Kryściak, który mówił w Bolesławcu o pijarskich wartościach w prowadzeniu szkół, jest dyrektorem Zespołu Szkół Pijarskich w Krakowie i asystentem ds. pedagogicznych zakonu pijarów. Zaproszenie go do Bolesławca wiązało się ze wstępnymi rozmowami samorządu i pijarów o utworzeniu w mieście pierwszej katolickiej placówki szkolnej. Rozmowy między władzami miasta i zakonu są w toku. Jak podkreślał w czasie wykładu zakonnik, wszędzie w Polsce nowe szkoły są tworzone tam, gdzie chcą tego władze samorządowe.
Bolesławiecka konferencja była już czwartą. Jej zadaniem jest przygotowanie do II Kongresu Rodzin Diecezji Legnickiej, który odbędzie się w połowie maja przyszłego roku. Nauczyciele i wychowawcy, obecni na spotkaniu w Polkowicach, starali się przez dwa dni konferowania znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wychowywać. – Dwa spotkania tematyczne, poprowadzone przez psychologa i zorganizowane w auli im. Jana Pawła II, miały m.in. uzmysłowić szerszej grupie ludzi, jak ważne jest dobre wychowanie dzieci – mówi ks. Sebastian Szczurek, wikary w parafii pw. MP Królowej Polski, uczestnik spotkań. Na zaproszenie polkowickich duszpasterzy oba spotkania poprowadziła Barbara Jaśkiewicz, psycholog kliniczny i trener zawodowy.
Temat paneli wykładowych brzmiał: „Z sercem i rozumem. Akademia Mądrego Wychowania”. – Przez prawie półtorej godziny mogliśmy zapoznać się z podstawowymi błędami wychowawczymi, jakie niestety są popełniane w procesie wychowawczym, oraz z szeregiem sprawdzonych metod kształtujących w młodych ludziach dobre postawy i umiejętności – powiedziała po spotkaniu Gizela Siemaszko, nauczycielka z SP 3 w Polkowicach. W piątek 21 września ponad 40 nauczycieli z naszej diecezji uczestniczyło w pięciogodzinnych warsztatach szkoleniowych. – Podczas ćwiczeń i wspólnych debat uczyli się, jak pozytywnie oddziaływać na dziecko i w ten sposób wspomagać rodziców w procesie wychowawczym – wyjaśnia ks. Sebastian. Oba spotkania zorganizowała parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski. W planach jest już kolejne, które ma odbyć się po feriach zimowych.
Tydzień Wychowania, obchodzony w polskim Kościele we wrześniu, to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego, której przewodniczy bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej. Jego pierwsza edycja odbyła się przed rokiem. Tegoroczna przebiegała pod hasłem „Wychowywać, ale jak?”. Zasadniczą ideą Tygodnia Wychowania pozostaje zainteresowanie sprawą kształtowania postaw młodzieży i włączenie do współpracy w tej dziedzinie jak największej liczby osob, ktore za istotną uważają sprawę wychowania: rodziców, nauczycieli, wychowawców, a także pracowników mediów.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |