Abp Paryża wzywa do oporu

Arcybiskup Paryża, kardynał Andre Vingt-Trois, zaapelował do francuskich parlamentarzystów, by sprzeciwili się projektowi legalizacji "małżeństw" homoseksualnych, przygotowywanemu przez lewicowy rząd - podał w środę dziennik "Le Figaro".

Jak informuje gazeta, Vingt-Trois, który pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego episkopatu Francji, podczas dorocznej mszy dla deputowanych i senatorów we wtorek wieczorem skrytykował zdecydowanie próbę legalizacji związków tej samej płci. Socjalistyczny rząd Jean-Marca Ayrault zapowiedział, że w najbliższym czasie przedstawi parlamentowi projekt przewidujący takie rozwiązanie.

Podczas nabożeństwa w paryskiej bazylice pw. św. Klotyldy Vingt-Trois położył nacisk na "wolność" i "sumienie" polityków, którzy zajmują się tworzeniem prawa w dziedzinie "wielkich zagadnień", takich jak małżeństwo.

Zdaniem kardynała, w kwestii głosowania nad takimi kwestiami jak eutanazja czy "małżeństwa" homoseksualne byłoby "szokujące dla demokracji", gdyby członkowie parlamentu kierowali się dyscypliną partyjną.

"Wolności trzeba torować drogę i bronić na przekór różnym lobby, które zawładnęły przestrzenią komunikowania się. Wolność musi opierać się konformizmowi myśli, podanej na tacy i unikającej stawiania pytań" - podkreślił kardynał. Wezwał też polityków do ostrożności wobec "opinii takiego czy owego domniemanego specjalisty", popierającego małżeństwa homoseksualne.

Kard. Vingt-Trois zaapelował do "odwagi" parlamentarzystów, dzięki której - jak to ujął - "rozpoznaje się mężczyzn i kobiety o stałych poglądach".

Arcybiskup podkreślił sprzeciw Kościoła katolickiego wobec związków osób tej samej płci jako otwierających drogę do adopcji dzieci przez takie pary. "Niech nikt nie oczekuje, że poprzemy nieuzasadnione +prawo do dziecka+ (wychowywanego przez pary homoseksualne)" - dodał Vingt-Trois.

We wrześniu tego roku w dużo ostrzejszym tonie przeciw projektowi legalizacji takich związków wypowiedział się inny francuski hierarcha, kardynał Lyonu, Philippe Barbarin. Oświadczył on w wywiadzie telewizyjnym, że takie rozwiązania oznaczałoby "pęknięcie społeczeństwa i że - według niego - utorowałoby drogę do legalizacji poligamii czy kazirodztwa.

Przeciwna legalizacji 'małżeństw" tej samej płci i adopcji dzieci jest główna siła opozycyjna we Francji - Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP). Mająca absolutną większość w parlamencie rządząca lewica może jednak samodzielnie przeprowadzić ten projekt. Obiecał to w trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent Francois Hollande.

We Francji geje i lesbijki mogą zawierać od 1999 r. rejestrowane związki partnerskie, tzw. PACS. Legalizuje on związki nieformalne między dwojgiem ludzi bez względu na płeć, dając takim parom w niektórych dziedzinach - jak rozliczanie się z fiskusem - podobne prawa jak małżeństwom. Nie należy do nich prawo do adopcji dzieci.

W czerwcu 2011 r. Zgromadzenie Narodowe, izba niższa francuskiego parlamentu, zdominowana wówczas przez centroprawicę, odrzuciło socjalistyczny projekt legalizacji małżeństw homoseksualnych.

«« | « | 1 | » | »»
 • ksad
  31.10.2012 18:36
  Słowa jednak mają znaczenie.
  Nie ma czegoś takiego, jak "małżeństwa homoseksualne" lub jednopłciowe. - Jak wynika z Genesis, Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę. To jest jedno ciało. - Jezus do tego nawiązał i według myśli ówczesnego judaizmu, nie dodał do swego przepowiadania ani jednej kreski i ani jednej joty. - Zatem ta cała nowomowa i gadanina o pseudozwiązkach pomiędzy kobietą a kobietą i mężczyznami jest niczy innym, jak gadaniem o Sodomie i Gomorze. - Nie teraźniejsze prądy myślowe zniszczyły te miasta grzechu, lecz Bóg.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.