Odwołać rzecznika praw dziecka!

Fundacja Pro - prawo do życia apeluje do parlamentarzystów o odwołanie rzecznika praw dziecka Marka Michalaka. Powód: sprzeniewierzył się ślubowaniu.

najmłodszych Polaków. Im mniejsze dziecko, tym bardziej potrzebuje opieki dorosłych. Z tego też powodu Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka wyraźnie określa zakres jego obowiązków mówiąc: "(...) dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia (...)" oraz "Rzecznik działa na rzecz ochrony praw dziecka, w szczególności: 1) prawa do życia i ochrony zdrowia".

Fundacja Pro-prawo do życia działa na rzecz prawa do życia dla każdego dziecka od momentu poczęcia. Wielokrotnie zwracaliśmy się do Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka o wsparcie dla chorych dzieci, które w Polsce są zabijane do 24 tygodnia ciąży. Liczyliśmy również na poparcie obywatelskiego projektu ochrony nienarodzonych pod którym podpisało się 600 000 obywateli, a który został odrzucony przez Sejm 31 sierpnia 2011 roku zaledwie pięcioma głosami.

Rzecznik Praw Dziecka nigdy nie odpowiedział nam na pytanie dlaczego nie chce chronić dzieci. Wiemy natomiast, że jeżeli Rzecznik sprzeniewierza się złożonemu ślubowaniu ("będę strzec praw dziecka") jest podstawą do odwołania Rzecznika przed upływem kadencji (art. 8 §1 pkt 3 uRPD).

Z tego powodu zwracamy się do Parlamentarzystów Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie uchwały w sprawie odwołania Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka. Do rozpoczęcia procedury potrzebny jest wniosek 35 posłów lub 15 senatorów. Chore dzieci potrzebują Rzecznika, który będzie chciał zapewnić im prawo do życia” – napisała w imieniu Fundacji Aleksandra Michalczyk.

«« | « | 1 | » | »»
 • Beszad
  05.12.2012 13:17
  "Usunąć dziecko" - w ten sposób do dziś media określają zabijanie nienarodzonych. Gdyby zaś powiedzieć o jakimś polityku, że trzeba go usunąć - byłby natychmiast podniesiony rwetes, że to "mowa nienawiści".

  Jakkolwiek by nie oceniać pracy pana Rzecznika, w tym przypadku jest mocne uzasadnienie, aby go odwołać. Bo jeśli się je pominie, to stajemy nie tylko wobec konfliktu etycznego, ale również logicznego. Bo gdzie w końcu zaczyna się życie i ludzka godność?...
 • jarek
  05.12.2012 15:50
  Jestem wdzięczny rzecznikowi Michalakowi za to, że odkryłem świat oczami dziecka zagłębiając się w twórczość Korczaka. Dzięki Michalakowi i jego działalności w ramach Roku Korczaka.
  Stwierdzenie, że jest on złym rzecznikiem uważam za krzywdzące i niesprawiedliwe.
  Moją rodzinę w jakimś stopniu naprawił. Zrozumiałem i poprawiłem własne relacje z dzieckiem, które jest "trudne" i przez wielu tzw. uczciwych ludzi skazane niejeden raz na społeczny niebyt. Teraz jest ministrantem i codziennie odmawia różaniec.
  Dziękuję, panie Marku.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.