Katoliccy skauci są zaniepokojeni

Środowiska harcerskie są zaniepokojone pracami nad ustawą o działalności harcerskiej. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to organizacją harcerską nie będą Skauci Europy.

Wprawdzie organizacja ta liczy ponad 2,4 tys. członków, to nie ma jednak - w myśl ustawy - swoich jednostek organizacyjnych na terenie co najmniej 80 proc. województw.

Piotr Sitko, przewodniczący stowarzyszenia Skauci Europy w Polsce.

Głos w sprawie zabrał też ks. Marek Adamczyk, krajowy kapelan Skutów Europy.

Kontrowersyjny jest również zapis, że roczna kwota subwencji budżetowej dla organizacji harcerskich nie powinna przekroczyć kwoty ok. 16-18 mln złotych.

«« | « | 1 | » | »»
 • Druż
  21.03.2013 23:46
  Gdzie można znaleźć projekt tej ustawy? Na jakim etapie są prace nad nią?
 • skaucik
  22.03.2013 16:09
  czytałem projekt ustawy i chyba ktoś kto pisał artykuł wcale go nie czytał :(
 • Kuroniówka
  22.03.2013 19:50
  z propozycji ustawy:
  "Art 2
  1. Działalnością harcerską jest działalność wychowawcza, otwarta dla wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie,(...)"
  I już ZHR i FSE wylatują z systemu :D I o to chodzi...
 • Minerwa
  03.04.2013 10:50
  To jest jakaś bzdura. Równie dobrze można by zapisać, że organizacjami harcerskimi są Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. I będzie prawie jak w PRL, gdzie legalna organizacja harcerska z mocy prawa była jedna i miała, cytuję odnośne rozporządzenie, "monopol na pracę wychowawczą z dziećmi i młodzieżą metodą harcerską".
  Przeciętny zjadacz chleba, jako też przeciętny zjadacz diety poselskiej nie zdaje sobie sprawy, że w ogóle poza ZHP, ZHR, w porywach Zawiszą jeszcze coś istnieje. Nad takim np. Stowarzyszeniem Harcerskim to nawet trzyma protektorat Prezydent RP, a w rozumieniu ustawy ono nie będzie organizacją harcerską, bo działa tylko w województwie mazowieckim, głównie w centrum Warszawy (bardzo prężnie zresztą).
  Przy czym tu nie chodzi tylko o dotacje, wg pomysłu projektodawców śmieszne 100 zł/łeb (przy czym ZHP jest w komfortowej sytuacji, bo się w 1991 r. uwłaszczył na nieruchomościach, których teraz w większości nie potrzebuje i ma pieniądze z wynajmu), ale przede wszystkim o współpracę ze szkołą i władzami oświatowymi. Jeśli to przejdzie, to już z nikim poza dwoma głównymi graczami oświata nie będzie chciała rozmawiać.

  @ Hella

  HROŚ, SH, Leśna Szkółka itd. aż do Szczepu Czerwonych Maków w Krakowie pewnie też protestują, tylko ich słabiej słychać, a "Gość" o nich nie pisze, bo prawdopodobnie nawet o nich nie wie. SH, podejrzewam, poskarżyło się raczej "Gazecie Wyborczej".
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.