Sześciolatki - rodzice zawiedzeni, a rząd swoje

Połowa rodziców, którzy posłali swoje 6-letnie dzieci do szkoły, dziś by tego nie zrobiło.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Pedagogium Wyższą Szkołę Nauk Społecznych w Warszawie, połowa rodziców, którzy posłali swoje sześcioletnie dzieci do szkoły, dziś by tego nie zrobiło – informuje „Rzeczpospolita”. Przyznają, że popełnili błąd, ulegając rządowej kampanii zachwalającej rzekomo dobre przygotowanie szkół do pracy z sześciolatkami.

57,6 proc. rodziców z miejscowości poniżej 50 tys. mieszkańców i ok. 47 proc. rodziców z większych miast zawiodło się na tym eksperymencie. Jedna trzecia rodziców podkreślało, że tak małe dzieci napotykają w szkole na liczne problemy adaptacyjne. Co siódmy rodzic stwierdził, że dziecko płacze lub boi się iść do szkoły.

Nauczyciele podzielają obserwacje rodziców. „Sześciolatki są mało odporne emocjonalnie, a ich tempo pracy jest bardzo wolne, co nie służy utrzymaniu ciągłości lekcji” – oceniają.

Prof. Beata Maria Nowak z Pedagogium powiedziała „Rz”, iż żadna instytucja publiczna nie zasięgnęła opinii rodziców i nauczycieli na temat forsowanej reformy. – Dziwi bierność MEN, przede wszystkim dlatego, że reforma dotyczy małych dzieci – mówi.

Mimo tego rząd nie zamierza wycofać się z reformy. Min. Szumilas powtarza, że nowe rozwiązania stanowią „efekt rozmów z rodzicami”. Z tymi zapewnieniami kontrastuje fakt, że do Sejmu wpłynie dziś prawie milion podpisów, zebranych przez inicjatorów akcji „Ratuj Maluchy”. Tylu obywateli domaga się przeprowadzenia ogólnonarodowego referendum w sprawie reformy szkolnej.

Przeczytaj komentarz Sześcioletnia ofiara... rządu.

«« | « | 1 | » | »»
 • Krzysiek
  12.06.2013 08:25
  Po czynach władcy widać jaki ma stosunek do poddanych.
  Ta pani Szumilas mówi coś o konsultacjach z jakimiś rodzicami.
  Czy naprawdę nie ma kontroli społecznej - i nie musi się ona tłumaczyć przed swoimi chlebodawcami-podatnikami, z jakimi rodzicami rozmawiała, jaka reprezentatywna próbka to była itd.
  Ja jej nie wierzę na słowo - potrzebne są dowody.
 • owieczka_
  12.06.2013 08:32
  Jest też dobra wiadomość.
  Ministerstwo Edukacji Narodowej w liście do Ewy Kopacz informuje, że nie planuje wprowadzenia edukacji seksualnej dla najmłodszych dzieci tzn. w przedszkolach i klasach I-IV szkoły podstawowej. Nie zamierza także wprowadzać zmian w treści i organizacji zajęć "Wychowanie do życia w rodzinie."

  Tym samym standardy WHO odnośnie edukacji seksualnej nie wejdą do polskich szkół.
 • Scott
  12.06.2013 10:39
  Pani Szumilas wpisuje się już historycznie nawet, w członka najgorszego rządu po 89 roku. Jedyny człowiek z którym się nie zgadzałem do końca, ale który coś chociaż robił to Gowin, i poleciał. A Szumilas, Mucha, Arłukowicz, Nowak zostali. Logika Tuska, w której ja nie znajduje żadnej logiki. Precz z PO.
 • gut
  12.06.2013 14:43

  Simon Weil: "Silna wola osiąga wiele. Na przykład Napoleon. Wiele, ale nic z dobra. Ani nawet atomu dobra."

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.