Za miesiąc kończy się pięcioletnia kadencja rzecznika praw dziecka. Dotychczasowy rzecznik Marek Michalak jest jedynym kandydatem na to stanowisko na kolejną kadencję. Jego kandydaturę zgłosił - podobnie jak pięć lat temu - klub PO.
We wtorek minął termin zgłaszania kandydatów na RPD. Jak poinformowała Kancelaria Sejmu, Michalak jest jedynym kandydatem na kolejną kadencję.
Rzecznika powołuje Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek marszałka Sejmu, marszałka Senatu, grupy co najmniej 35 posłów lub co najmniej 15 senatorów. Wnioski składa się marszałkowi Sejmu najpóźniej 30 dni przed upływem kadencji, która upływa 25 lipca. Kandydatury muszą być zaopiniowane przez właściwe sejmowe komisje.
Wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny Magdalena Kochan (PO) podkreśliła w rozmowie z PAP, że Michalak jest najlepszym kandydatem na stanowisko rzecznika - jego dotychczasowe działania okazały się bardzo skuteczne. "Sprawił, że prawa dziecka zaczęły być nie tylko dostrzegane, ale i przestrzegane. Oczywiście mamy jeszcze wiele do zrobienia w tej kwestii - choćby jeśli chodzi o przysłowiowe klapsy - ale widać duży postęp" - podkreśliła.
Przypomniała, że dotychczasowe sprawozdania RPD były dobrze odbierane przez parlament - w ubiegłych latach większość klubów wyrażała się o nich pozytywnie. Tegoroczne sprawozdanie - przedstawione Sejmowi w ubiegłym tygodniu - było przedmiotem krytyki ze strony opozycji, jednak mimo negatywnych opinii kluby nie zgłosiły własnych kandydatów.
Jak tłumaczył Mariusz Błaszczak (PiS), jego klub nie wystawia kandydata pomimo negatywnej oceny działań obecnego RPD, ponieważ koalicja popiera Michalaka. Nie wykluczył, że PiS wystawi swoją kandydaturę, gdyby Michalak nie otrzymał wystarczającego poparcia.
Swojego kandydata nie zgłosił również Ruch Palikota. Jak powiedział PAP Andrzej Rozenek, jego klub także nie chciał nikogo wystawiać, skoro nie ma szans na poparcie tej kandydatury. Poza tym - jak podkreślił Rozenek - RP dość dobrze ocenia mijającą kadencję Michalaka i jest w stanie zagłosować za tym, by pozostał na kolejną. "Mamy oczywiście swoje uwagi, ale one nie przekreślają tej kandydatury" - powiedział.
Pozostałe kluby nie są wystarczająco liczne, by przedstawić własnych kandydatów.
Michalak został wybrany na urząd RPD 23 lipca 2008 r. Po zatwierdzeniu wyboru przez Senat złożył ślubowanie przed Sejmem 25 lipca 2008 r., rozpoczynając pięcioletnią kadencję. Był krytykowany przez obrońców życia za to, że - mimo zapisu ustawowego, wyraźnie nakazującego mu dbać o dzieci od poczęcia - nie bronił nienarodzonych. Szerokim echem odbiła się w lipcu 2012 r. krytyka działań Michalaka ze strony szefa WOŚP Jerzego Owsiaka. Owsiak zarzucił RPD w liście otwartym, że nie broni dzieci, nie podejmuje stanowczych działań, gdy są krzywdzone. Zapowiadał też, że będzie domagał się zmiany na stanowisku RPD.
Michalak nie zgodził się z krytyką. List Owsiaka nazwał "głęboko niesprawiedliwym". Argumentował, że za jego pracą na rzecz dzieci przemawiają "tysiące faktów, konkretnych spraw", np. wprowadzenie zakazu bicia dzieci, przy czym miał swój wkład.
Michalak urodził się 27 lipca 1971 r. w Świdnicy. Jest magistrem pedagogiki resocjalizacyjnej, a także absolwentem studiów podyplomowych w zakresie socjoterapii oraz organizacji pomocy społecznej.
Jest twórcą "Centrum Przyjaźni Dziecięcej" - wielokrotnie nagradzanego programu wspomagania dziecka i rodziny. W latach 1993-2008 kierował Zespołem Dziecięcym "Serduszka", tworzonym przez dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
W 1994 roku Michalak odznaczony został Orderem Uśmiechu. Nie należy do żadnej partii politycznej.