Ola Procajło raz w tygodniu odwiedza prawie stuletnią kobietę. Spędza z nią czas, odciążając rodzinę. Asia Wilczyńska zajmuje się jeżdżącą na wózku panią Ludmiłą.
Zaadoptować sąsiada
– Prowadziłam kiedyś szkolenie dla osób starszych i one opowiadały mi, że choć często mieszkają z synem czy córką, to ci są zajęci swoją pracą i nie mają czasu na rozmowę – opowiada Ania Bryła.
– Te starsze osoby czują się zwyczajnie porzucone. Naszym zadaniem jest docieranie do nich. Chcielibyśmy, żeby osoby, które widzą w swoim środowisku potrzebujących pomocy, zgłaszały się do nas, żeby pisały, że ktoś taki jest. Być może to sąsiadka, która sama mieszka i potrzebuje towarzystwa. Już dosłownie za chwilę ruszy nasz blog, który będzie miejscem łączenia potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać. Napisaliśmy też kolejne dwa projekty na aktywizację osób starszych, więc jeśli uda nam się je wygrać, będziemy mieli pieniądze na kolejne działania. Aktualnie wolontariusze zachęcają wszystkich młodych ludzi do „adopcji” osób starszych. – Chodzi o to, by podjąć się opieki nad konkretnym starszym człowiekiem – informuje Ania. – Zachęcamy ludzi, żeby zauważali, że wokół nas są osoby starsze, że można im pomóc. Nie chodzi o jakieś prace fizyczne, wystarczy pójść i posiedzieć z kimś takim, zwyczajnie porozmawiać.
Podaj dalej
Wśród grup działających w ramach Centrum Energii jest między innymi grupa wspomagająca i wyrównująca szanse dzieci i młodzieży. – Od października 2012 postanowiliśmy wspólnie sprawiać, by świat był lepszym miejscem, szczególnie dla najmłodszych – opowiadają o sobie wolontariusze. – Wyrównywanie szans najmłodszych obywateli i obywatelek to usuwanie barier środowiskowych w rozwijaniu indywidualnych możliwości dzieci, dostęp do dóbr kultury, wspieranie i rozbudzanie wizji swojego rozwoju i życia oraz poszukiwanie swojego miejsca. Naszą silną motywacją i bodźcem do działania jest wspieranie ludzi młodych w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: kim chcę być, w jakim świecie chcę żyć, jakie miejsce chcę zajmować w społeczeństwie, czy chcę być tylko konsumentem dóbr wytworzonych, czy chcę być też ich współtwórcą. Na czas wakacyjny Centrum Energii proponuje wszystkim chętnym inicjatywę „Podaj dalej”. Ma ona polegać na przekazywaniu dobra. – To nie muszą być jakieś spektakularne działania – mówi Ania Bryła – czasami wystarczy naprawdę drobiazg, dobre słowo, gest, uczynek. Chodzi o to, by obdarowana osoba uczyniła podobną rzecz i by dobro poszło dalej. Centrum Energii jako projekt realizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape” w Lublinie jest współfinansowane przez szwajcarski program współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |