Stereotyp rodziny wielodzietnej obalony

Ponad połowa rodziców rodzin z trójka i więcej dzieci ma wykształcenie wyższe - wynika z ankiety, przeprowadzonej na potrzeby przygotowania Karty Dużej Rodziny. Ma ona być gotowa z początkiem 2014 r.

Ponad 800 rodzin wskazało w ankietach oczekiwane ulgi: zniżki w korzystaniu z komunikacji miejskiej oraz w opłatach za wywóz śmieci, które gwarantowałaby Karta Dużej Rodziny.

Prace nad projektem koordynowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie trwają od kilkunastu tygodni. Karta Dużej Rodziny będzie gwarantem ulg dla rodzin liczących co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (lub 24, jeśli są to dzieci uczące się). Ankiety do ponad 800 rodzin, zawierające pytania, co do ich oczekiwań, rozesłali pracownicy kieleckiego ratusza.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach - Marek Scelina zauważa, że wyniki ankiet pokazują, że rodziny potrzebują i oczekują od miasta wsparcia finansowego. Ponad połowa rodziców ankietowanych rodzin ma wykształcenie wyższe, co zdaniem Sceliny, obala stereotypy na temat wizerunku rodzin wielodzietnych. Natomiast, aż 30 proc. z nich przyznaje, że korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy organizacji pozarządowych.

Inicjatywę opracowania Karty Dużej Rodziny zgłosili radni z klubu „Samorząd 2002”, przewodniczący Rady miasta - Tomasz Bogucki, senator PiS – Krzysztof Słoń. Projekt poparł prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który zlecił merytoryczną realizację zespołowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z dyrektorem Markiem Sceliną.

„Rozważamy także projekt pozyskiwania firm prywatnych dla potrzeb karty, poprzez ceny preferencyjne na niektóre towary lub usługi, np. naukę języka angielskiego, korepetycje, zniżki na usługi fryzjerskie” – mówi KAI radny Władysław Burzawa. Dodaje, że chodzi o zniżki co najmniej 15-procentowe.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg