Stereotyp rodziny wielodzietnej obalony

Ponad połowa rodziców rodzin z trójka i więcej dzieci ma wykształcenie wyższe - wynika z ankiety, przeprowadzonej na potrzeby przygotowania Karty Dużej Rodziny. Ma ona być gotowa z początkiem 2014 r.

Ponad 800 rodzin wskazało w ankietach oczekiwane ulgi: zniżki w korzystaniu z komunikacji miejskiej oraz w opłatach za wywóz śmieci, które gwarantowałaby Karta Dużej Rodziny.

Prace nad projektem koordynowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie trwają od kilkunastu tygodni. Karta Dużej Rodziny będzie gwarantem ulg dla rodzin liczących co najmniej troje dzieci w wieku do 18 lat (lub 24, jeśli są to dzieci uczące się). Ankiety do ponad 800 rodzin, zawierające pytania, co do ich oczekiwań, rozesłali pracownicy kieleckiego ratusza.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach - Marek Scelina zauważa, że wyniki ankiet pokazują, że rodziny potrzebują i oczekują od miasta wsparcia finansowego. Ponad połowa rodziców ankietowanych rodzin ma wykształcenie wyższe, co zdaniem Sceliny, obala stereotypy na temat wizerunku rodzin wielodzietnych. Natomiast, aż 30 proc. z nich przyznaje, że korzysta z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, czy organizacji pozarządowych.

Inicjatywę opracowania Karty Dużej Rodziny zgłosili radni z klubu „Samorząd 2002”, przewodniczący Rady miasta - Tomasz Bogucki, senator PiS – Krzysztof Słoń. Projekt poparł prezydent Kielc Wojciech Lubawski, który zlecił merytoryczną realizację zespołowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z dyrektorem Markiem Sceliną.

„Rozważamy także projekt pozyskiwania firm prywatnych dla potrzeb karty, poprzez ceny preferencyjne na niektóre towary lub usługi, np. naukę języka angielskiego, korepetycje, zniżki na usługi fryzjerskie” – mówi KAI radny Władysław Burzawa. Dodaje, że chodzi o zniżki co najmniej 15-procentowe.

«« | « | 1 | » | »»
 • Tomek
  21.11.2013 08:18
  Mam 3 dzieci. Próbowałem się zorientować w Urzędzie Gminy czy w związku z tym mam jakieś ulgi w opłacie za wywóz śmieci (bo płace za 5 osób tj. 40zł/mc czyli 480zł/rok! - sortowane!!). Otrzymałem surową odpowiedź że szósta i kolejne osoby płacą 1zł. Pytam: a może by tak dać na każde dziecko 1zł??!! Byłaby to dla Rodzin ULGA, płaciłbym 218zł czyli 252zł mniej! Przecież dzieci nie zarabiają pieniędzy a opłatę (czyt. HARACZ) za śmieci rodzice oczywiście płacić muszą zgodnie z prawem.
  Ciekawe jak jest w innych gminach.
 • autorka
  21.11.2013 09:37
  Więc ruszcie się, poza kręg własnej rodziny i biznesu-interesu. We spół w zespół, aby ulgi dla rodzin z dziećmi rozpropagować. Nie czekajcie aż ktoś za was to zrobi!
  Ja już sprawę w mieście ruszyłam. Rozmawiam z ludźmi i nie przeszkodził mi początkowy brak zainteresowania u władz. Ta ostatnia skruszeje, zwłaszcza przed wyborami.
 • kochana
  21.11.2013 11:47
  Mieszkam w małym mieście z tego co wiem nie ma u nas zarówno dla mieszkańców miasta jak i gminy żadnych ulg.Dojazdy do szkoły ponad gimnazialnej oraz pracy to poważny wydatek dla
  wielu rodzin,bo mało kto ma pracę na miejscu.
  Dodam że jeśli nie ma się samochodu to o pracy na zmiany można tylko pomyśleć,bo nie ma czym
  dojechać.Mój sąsiad jeździ z kolegami do pracy samochodem,koleżanka pracująca w sklepie ma na tyle dobrą szefowo że dała mieszkanki mojego miasta na jedną zmianę i na zmianę zapewniają im dojazd ich mężowie czy dzieci.Jednak nie każdy ma takie możliwości.Pracy na miejscu nie ma,szkół poza podstawową i gimnazjum tez brak,
  z dojazdami krucho,oto i warunki w naszym kraju,do rozwoju rodziny.
 • tereś
  21.11.2013 20:28
  trochę mnie to zaskoczyło, a co ? Nie wiedziałam że patologia rodziny wiąże się z wykształceniem rodziców, tz jeżeli mam 5 dzieci i wykształcenie średnie a mąż zawodowe, to sama patologia.Czuję wielki niesmak z tego powodu i ubolewam nad tym bo harowaliśmy jak woły zeby było normalnie i myślę ze nam sie udało, chociaż nie mieliśmy żadnych ulg,a gdy mąż poszedł na zasłużoną emeryturę to odprawę emerytalną wliczyli nam w dochód i zabrali zasiłek na dzieci.Ale to nie oto chodzi, uważam że o patologi nie decyduje wykształcenie jest to dla mnie bardzo obrażliwe i myślę że nie tylko dla mnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.