Diecezja wygrała z prezydentem USA

Archidiecezja Nowego Jorku odniosła zwycięstwo w sądowej batalii z administracją Baracka Obamy, która swymi przepisami zmusza pracodawców, by w ramach obowiązkowego ubezpieczenia opłacali pracownikom koszty antykoncepcji, sterylizacji i środków wczesnoporonnych.

Sędzia federalny rozpatrujący sprawę uznał, że kontrowersyjne prawo narusza wolność religijną czterech organizacji związanych z nowojorską archidiecezją.

Chodzi o dwie szkoły średnie i dwa systemy opieki zdrowotnej. Choć są one związane z Kościołem katolickim, zatrudniają także pracowników innych wyznań i religii. Zgodnie z wymogami ustawy amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia, organizacje te musiały zagwarantować pracownikom ubezpieczenia z darmową antykoncepcją, upoważniając inny podmiot (zazwyczaj chodzi tu o firmę ubezpieczeniową) by dobrowolnie pokrył i zapewnił taką polisę. W przeciwnym razie groziły im duże kary finansowe.

W orzeczeniu sędzia Brian M. Cogan, który wydał stały nakaz sądowy wstrzymujący regulacje federalne wobec powodów, uznał, że zmuszanie grup non profit, by upoważniały inne podmioty, by w ich imieniu pokrywały koszty ubezpieczenia antykoncepcji, sterylizacji i aborcji – a więc praktyk niezgodnych z nauką Kościoła katolickiego – jest nadal pogwałceniem przekonań religijnych. Nawet jeśli organizacje te nie finansują bezpośrednio takiego ubezpieczenia.

Dotąd w USA złożono 88 pozwów przeciwko kontrowersyjnemu prawu. 75 spraw wciąż jest w trakcie rozpatrywania. Decyzja nowojorskiego sędziego jest pierwszą, w której wydano stały nakaz wstrzymujący działanie prawa. W podobnej sprawie sędzia w Pensylwanii wydał tymczasowy nakaz sądowy. Departament sprawiedliwości USA ma prawo do apelacji od wyroku.

Choć same Kościoły są zwolnione z obowiązkowego wykupywania kontrowersyjnych polis, status taki nie przysługuje organizacjom związanym z Kościołem lub pracodawcom, chcącym prowadzić biznes zgodnie z sumieniem i wyznawaną wiarą.

«« | « | 1 | » | »»
 • gut
  18.12.2013 12:51

  Pięknie. :-) Archidiecezja Nowego Jorku, postawiła w pewnym sensie na ryzyko, ponieważ rożnie z tymi wyrokami bywa. Ta diecezja amerykańska szła w myśl pewnego powiedzenia - / Amerykańskie przysłowie / : |> Kto nie ryzykuje, ten wystawia się na najgorsze ryzyko. <|  :-)

 • goscimira
  18.12.2013 13:12
  Lawina zaczyna się od małego kamyka, który ktoś poruszył. Potem już "idzie szybko".
  W końcu życie zwyciężyło śmierć i choć złożone w grobie trzeciego dnia powstało.
 • tjz6
  18.12.2013 13:39
  Brawo. To kolejny przykład, żeby nie przyglądać się biernie temu, co dzieje się wokół nas, ale działać, naciskać, protestować. To jest dosłownie walka na śmierć i życie.
 • Ajja
  18.12.2013 16:19
  Super. Gdyby jeszcze udało się zyskać wyrok umożliwiający normalne funkcjonowanie katolickim ośrodkom adopcyjnym, którym postawiono ultimatum: albo będą oddawać dzieci do adopcji również parom homo, albo zostaną zamknięte(UK).
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.