Włochy: Więcej lekarzy odmawia aborcji

Rada Europy upomniała Włochy za to, że w tym kraju zbyt dużo lekarzy odmawia wykonywania aborcji.

Jest to odpowiedź na skargę złożoną przez jedną z organizacji pozarządowych International Planned Parenthood Federation European Network głoszących, że Włoszkom negowane jest prawo do aborcji gwarantowane przez tzw. ustawę 194. Obecnie w Italii ponad 70 proc. lekarzy odmawia wykonywania aborcji. Mówi Paola Ricci Sindoni ze Stowarzyszenia „Scienza e Vita”"

„Jest ogromny nacisk na to, by wyeliminować prawo do sprzeciwu sumienia. Prawdą jest, że zgodnie z włoskim ustawodawstwem kobiecie przysługuje prawo do dokonania aborcji i tu właśnie zachodzi konflikt i łamane są prawa innych – podkreśla Ricci Sindoni. - Wydaje mi się, że w Europie dominuje wizja antropologiczna absolutyzująca jedne prawa kosztem innych. Z prawnego punktu widzenia jest tu jakaś wada, prawo jest bowiem równe dla wszystkich. Lekarz wyrażający sprzeciw sumienia nie jest kimś, kto nie chce pracować, jak to się często próbuje pokazać, ale jest człowiekiem pragnącym pozostać przy wartościach, które dyktuje mu sumienie. Muszą być one respektowane, tak samo jak powinny być szanowane prawa innych osób”.

W ciągu ostatnich lat liczba lekarzy i pielęgniarek opowiadających się za życiem we Włoszech znacznie wzrosła. Szacuje się, że w 2005 r. sprzeciw sumienia deklarowało 58,7 proc. lekarzy, obecnie odsetek ten przekroczył 70 proc.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ABORCJA

 • pja
  08.03.2014 19:24
  A czy gdzieś jest ściśle określona liczba lekarzy w danym kraju, którzy mogą odmówić aborcji? Jeśli nie, to cicho tam w tej śmiesznej radzie!
 • Krzysiek
  08.03.2014 19:54
  >>Rada Europy upomniała Włochy za to, że w tym kraju zbyt dużo lekarzy odmawia wykonywania aborcji.<<

  Jakoś nie umiem się nadziwić tym urzędnikom - jak tylko im każą natychmiast to wykonują - jak maszynka, naciska się guzik i uruchamia się.

  Żadnego swojego zdania, opinii, JEDNO WIELKIE NIC - popychadła.

  Żenująca jest taka unia, państwa sztaby urzędnicze.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.