O nowych możliwościach leczenia pacjentów z chorobą nowotworową i procesie tworzenia nowych oddziałów w ramach inwestycji rozbudowy Centrum – z prof. Elżbietą Starosławską, dyrektor COZL – rozmawia ks. Rafał Pastwa.
Podjęła się Pani ogromnej inwestycji, która za kilka lat będzie dysponować oddziałami i specjalistami, o których jeszcze nie tak dawno mogliśmy tylko pomarzyć…
Zawdzięczamy to determinacji premier Ewy Kopacz, Samorządu Województwa Lubelskiego, wojewody lubelskiego, pracowników i przyjaciół. Od 1 lipca 2015 roku ruszymy z nowymi zakresami chirurgicznymi, o których wcześniej wspomniałam, oraz z Oddziałem Hematologii i Immunologii Klinicznej, a od 2017 r. będzie u nas również leczenie raka tarczycy radiojodem. Pacjenci z naszego regionu muszą jeździć do Warszawy i Gliwic. Powstanie tu nieduży ośrodek przeszczepowy szpiku dla celów onkologicznych. Oczywiście będzie też działać chirurgia rekonstrukcyjna. Powstanie takiego oddziału zaproponował prof. Strużyna, krajowy konsultant w dziedzinie chirurgii plastycznej.
To szansa nie tylko dla pacjentów, ale i przyszłych lekarzy.
Od 1 lipca 2015 r. w naszym ośrodku pracę rozpoczną zespoły kierowane przez specjalistów na najwyższym poziomie. Mówimy tu o chirurgii, chemioterapii i radioterapii. Zwiększą się możliwości dotychczasowego kształcenia studentów i lekarzy. Po otwarciu tego obiektu i trzech pozostałych, będzie to 60 tys. metrów kwadratowych, łącznie z budynkiem dydaktycznym. To wszystko będzie również udostępnione studentom Uniwersytetu Medycznego.
Jak w COZL przyjął się pakiet onkologiczny?
Wpisaliśmy się bardzo dobrze w pakiet onkologiczny w części dotyczącej pacjenta. Dofinansowania wymagają hospitalizacje do radioterapii i chemioterapii oraz niektóre procedury diagnostyczne. Idea pakietu jest korzystna dla pacjenta, który przychodzi do szpitala. Personel szybko diagnozuje, planuje leczenie, leczy i monitoruje cały proces terapeutyczny. Nikt nie może robić „łaski” pacjentowi. Osoba z chorobą nowotworową nie może chodzić po gabinetach prywatnych, prosić i wyczekiwać. Pacjent powinien dostać należytą pomoc. Strona finansowa nie powinna pacjenta w ogóle obchodzić, on powinien mieć uwagę skupioną na procesie powrotu do zdrowia i komforcie leczenia. Jesteśmy jednym z pierwszych ośrodków, gdzie pakiet onkologiczny ruszył niemal bez zarzutu.
Pojawiły się w prasie głosy, że COZL nie otrzyma pieniędzy na nowe kontrakty.
31 października 2014 r. otrzymałam zapewnienie od wiceministra Warczyńskiego i wiceprezesa NFZ Krzysztofa Tuczapskiego, że będą dodatkowe postępowania uzupełniające na wszystkie nowe zakresy. Wiem, że taka pula pieniędzy miała być przyznana i dedykowana. Starałam się o te środki od dwóch lat. Nasze starania wsparła pani premier.
Jak Pani radzi sobie z tak wieloma wyzwaniami?
Jestem osobą wierzącą, moja wiara pomaga mi znosić przeciwności. Kocham pacjenta i wykonuję pracę z pasją i zaangażowaniem, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem.
Nauka nie wyklucza zatem wiary….
Nasz patron św. Jan z Dukli działa. Nasi pracownicy dostrzegają tą asystencję. 3 maja odbyła się uroczystość koronacji Matki Bożej Dukielskiej. Korony były naszym wotum za rok św. Jana z Dukli i otrzymane łaski. Poświęcił je papież Franciszek. Podczas uroczystości koronacyjnych w Dukli odczytałam akt zawierzenia Matce Bożej Królowej Dukielskiej, w którym poprosiliśmy Matkę Bożą o wyproszenie u swego Syna łaski poznania przyczyn procesu nowotworowego i metod przeciwdziałania.
A kiedy otwarcie nowej części szpitala?
Od 1 czerwca cała część „Starego Szpitala” oprócz radioterapii mieścić się będzie w nowym budynku, od 1 lipca ruszą dodatkowe zakresy chirurgiczne, immunologia kliniczna, hematologia. Poświęcenie nowego budynku odbędzie się w lipcu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |