Grunt to rodzina

"Grunt to rodzina" to hasło akcji na rzecz rodzin zastępczych organizowanej przez Fundację św. Mikołaja.

Tylko w 2009 roku Fundacja przeznaczyła 1,126 mln zł na realizację 158 wybranych inicjatyw. Honorowy patronat nad 6. już edycją akcji objęła prezydent m. st. Warszawy p. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W ramach akcji Fundacja organizuje zbiórkę na Fundusz Edukacyjny finansujący przedsięwzięcia edukacyjne dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.

Celem kampanii "Grunt to rodzina", organizowanej od 2004 roku, jest propagowanie rodzicielstwa zastępczego oraz wspieranie edukacji podopiecznych rodzinnych domów dziecka i ich opiekunów. Od początku udało się zebrać w sumie 2,7 mln zł. Tylko w roku 2009 na rzecz rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych przekazano 1,126 mln zł, sfinansowano 158 przedsięwzięć edukacyjnych, z pomocy skorzystało 920 dzieci.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej prawie 100 tysięcy dzieci wychowuje się w Polsce poza rodziną, z czego niecałe 3 proc. mieszka w domach rodzinnych. Fundacja Świętego Mikołaja zwraca uwagę, że rodzin decydujących się na założenie rodzinnego domu dziecka wciąż jest za mało. Przyczyną tej sytuacji są przede wszystkim: nadmiar biurokracji i brak środków finansowych. Wydłuża się także średni czas regulacji prawnej osieroconego dziecka. Obecny stan mogą zmienić m.in. zmiany w prawie, które są szansą zarówno dla dzieci jak i rodziców zastępczych.

W okresie od 1 grudnia 2009 do 15 stycznia 2010 prowadzona będzie zbiórka środków na edukację dla wychowanków z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Wszystkie zebrane w Funduszu Edukacyjnym pieniądze Fundacja Świętego Mikołaja przekazuje swoim podopiecznym. Dzięki temu możliwa jest organizacja zajęć wyrównawczych, językowych, zakup podręczników, wyjazdy edukacyjne czy kursy dla opiekunów.

Fundusz Edukacyjny można wesprzeć wysyłając SMS o treści „Pomoc” na nr 7545. Operatorzy telefonii komórkowej nie pobierają prowizji od wykonanej usługi. Dodatkową formą kwesty są płyty radiowej „Trójki” - „Idą Święta”, z których całkowity dochód trafi do rodzinnych domów dziecka. Przyjmowane są również darowizny na konto Funduszu Edukacyjnego:
37 2130 0004 2001 0299 9993 0002.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg